Spevák Karel Gott sa stane čestným Bratislavčanom

Gott
Foto: facebook.com

BRATISLAVA 27. septembra (WEBNOVINY) – Český spevák Karel Gott sa stane čestným občanom Bratislavy. Takéto ocenenie spevákovi navrhli predstavitelia hudobnej scény pri príležitosti umelcových 75. narodenín.

Vzťah Karla Gotta k Bratislave je veľmi symbolický

Čestné občianstvo Gott získa za zásluhy o priateľstvo a porozumenie medzi národmi v oblasti československej hudby a aj za prezentáciu slovenskej metropoly. Návrh na udelenie čestného občianstva hudobníkovi schválili bratislavskí mestskí poslanci.

Video: Karel Gott – Mám rozprávkový dom (1966)

Podľa vedenia mesta Bratislavy je vzťah Karla Gotta k Slovensku a k Bratislave veľmi symbolický. „Práve tu, v meste na Dunaji, kde sa odohrala prvá Bratislavská lýra, zažil umelec spolu s debutom festivalu obrovský úspech. V roku 1966 sa stal víťazom prvej Bratislavskej lýry s pesničkou Mám rozprávkový dom. O tri roky neskôr tu získal bronzovú lýru za pieseň Hej, páni konšelé,“ pripomína prvé úspechy speváka hlavné mesto.

Ocenenie v minulosti získal aj Ladislav Chudík

Vyučil sa za elektromontéra pre montáž priemyselných zariadení. Neskôr študoval na Pražskom konzervatóriu odbor operný spev, v roku 1966 však bol zo zoznamu študentov vyškrtnutý. Gott má na konte milióny predaných albumov. Lady Carneval, Trezor, Kávu si osladím či Když muž se ženou snída sú len zlomkom piesní, ktorými je spevák známy.

Nositeľmi čestného občianstva hlavného mesta môžu byť podľa štatútu mesta ľudia, ktorí sa významným spôsobom zaslúžili o hlavné mesto a jeho obyvateľov alebo o mier a priateľstvo medzi národmi, alebo ktorí svojimi tvorivými výkonmi obohatili ľudské poznanie. Čestné občianstvo hlavného mesta Bratislavy možno udeliť aj cudzincom.

Od roku 1990 ocenenie Bratislava udelila napríklad niekdajšiemu starostovi Viedne Helmuntovi Zilkovi, slovenskému hercovi Ladislavovi Chudíkovi či niekdajšiemu českému prezidentovi Václavovi Havlovi. Čestné občianstvo hlavného mesta získala aj svetová sopranistka Edita Grúberová, lekár Karol Virsík či generálmajor Martin Roy Umbarger, veliteľ Národnej gardy štátu Indiana.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karel Gott