Spišská Stará Ves sa skultúrni, rozvíjať chce aj turizmus

Divadlo, kultura
Foto: angelfire.com

POPRAD 28. februára (WEBNOVINY) – Mesto Spišská Stará Ves začne už v marci s prácami na projekte „Spoločný priestor Spiša“ v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľskej a Slovenskej republiky 2007 – 2013.

„Je to projekt, ktorý je zameraný na kultúrno-oddychovú časť v meste. Skultúrni sa celé prostredie okolo kultúrneho domu. Máme tu kryté javisko, k tomu pribudne priestor, kde budú môcť ľudia tráviť voľný čas,“ uviedol primátor mesta Jozef Harabin.

V rámci projektu pribudnú v tomto priestore lavičky, stoly a ďalšia drobná architektúra. Vyrastie aj verejné detské ihrisko. Celková cena projektu je 42 000 eur.

Mesto sa na projekte bude podieľať piatimi percentami. Projekt vyvrcholí v prvej polovici augusta festivalom poľských dychových hudieb.

Mesto Spišská Stará Ves pripravuje v tomto roku aj projekt zameraný na podporu cestovného ruchu. Mesto ako vedúci partner podalo spolu s obcou Osturňa a poľskou obcou Nižné Lapše žiadosť o príspevok na projekt, v rámci ktorého sa majú v jednotlivých partnerských samosprávach vytvoriť informačné centrá a priestory na prezentáciu tradícií jednotlivých obcí.

„Celý systém by mal byť prepojený tak, aby turista, ktorý príde do tohto regiónu, dostal dostatok informácií,“ uviedol primátor. Rozpočet projektu na slovenskej strane predstavuje približne 420 000 eur, z toho v Spišskej Starej Vsi 180 000 eur a v Osturni 240 000 eur.

Tohto roku sa samospráva v Spišskej Starej Vsi nepúšťala do veľkých investičných projektov financovaných z fondov Európskej únie. V uplynulých rokoch mesto uskutočnilo viacero veľkých investičných projektov spolufinancovaných z eurofondov.

Najväčšími boli revitalizácia námestia v objeme 870 000 eur, rekonštrukcia základnej školy v objeme približne 780 000 eur a rekonštrukcia materskej školy za viac ako 400 000 eur. Mesto Spišská Stará Ves ma priemerný ročný rozpočet vo výške približne 2,5 mil. eur.

Spišská Stará Ves s približne 2300 obyvateľmi je tretím najmenším mestom na Slovensku. V prípade veľkých investičných projektov je podľa primátora pre menšie samosprávy zložité niekedy nielen päťpercentné spolufinancovanie, ale aj systém preplácania výdavkov na projekt.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom