Spišskí kňazi prosia voliť KDH

KDH
Ján Figeľ, Daniel Lipšic a Július Brocka počas zasadnutia Rady KDH vo zvolenskom Divadle J.G.Tajovského Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) – Volebnej líderke SDKÚ-DS Ivete Radičovej je ľúto, že spišskí kňazi, autori výzvy voliť KDH, v uplynulom období nedokázali nahlas odsúdiť rozdúchavanie nenávisti a neznášanlivosti, šírenie napätia, vulgarizovanie politiky, zosmiešňovanie svätého Štefana, či nárast sociálnych rizík, korupcie a klientelizmu. „Práve v takých situáciách mnohí očakávali, že cirkev prejaví svoju morálnu autoritu a prehovorí. To sa však zo strany autorov tejto výzvy nestalo,“ povedala Radičová. Zároveň dodala, že kňazi ako občania tejto krajiny majú právo vyjadrovať sa k voľbám a robia to opakovane.

Podľa Radičovej treba podotknúť, že sú aj iné strany, ktoré už v minulosti ukázali, že sú spôsobilé vniesť do riadenia a správy našej vlasti etický rozmer, odbornosť a kompetentnosť a keď urobia chybu alebo čelia vážnym podozreniam, dokážu vyvodiť dôsledky a vykonať nápravu. „SDKÚ-DS dlhodobo ponúka riešenia pre rodinnú politiku, pre strednú vrstvu a rodiny s deťmi, riešenia, ktoré vychádzajú z kresťanských hodnôt,“ dodala.

Výzva spišských dekanov voliť KDH je podľa jedného z jej iniciátorov spišského súdneho vikára Jána Dudu vážnym signálom, za kým títo cirkevní hodnostári stoja. „Dekani sú priamo dominanti diecézneho biskupa. Nie sú to nejaké podradné osobnosti,“ povedal dnes pre agentúru SITA Duda. Podľa neho spišského biskupa Františka Tondru do výzvy nezainteresovali. „Jeho úlohou je nechať si širší priestor a pridŕžal by sa asi pastierskeho listu,“ zdôraznil. Podľa Dudu je výzva občianskym právom kňazov, ktorí sa pod ňu podpísali. „Nič viac a nič menej,“ dodal s tým, že v kostoloch sa čítať nebude.

Spišský biskup František Tondra nebol zrejme informovaný o výzve viacerých spišských kňazov voliť KDH. „Je to iniciatíva kňazov. Nebol o tom informovaný, pokiaľ viem,“ povedal hovorca Spišskej diecézy Peter Majda pre agentúru SITA. Podľa hovorcu Konferencie biskupov Slovenska Jozefa Kováčika je každý kňaz aj občanom a preto sa má právo vyjadrovať k veciam, ak to nerobí priamo na bohoslužbách.

Viacerí predstavitelia katolíckej cirkvi zo Spišskej diecézy prosia veriacich i občanov SR, aby v júnových parlamentných voľbách podporili KDH. Pod výzvou je podpísaný spišský súdny vikár Ján Duda, kancelár Spišskej Kapituly Peter Majda, takmer všetci dekani spišských dekanátov a tiež dvaja prodekani. Kňazi vo výzve uvádzajú, že je ich túžbou, aby našej vlasti vládli ľudia zodpovední, slušní, čestní a kompetentní svojou odbornosťou. „Znepokojuje nás nielen finančná kríza a kríza eura, ale aj to, že príčinou tejto krízy je kríza najmä morálna, etická. Preto sme presvedčení, že bez etickej zodpovednosti a mravných zásad nebude možné v dohľadnej dobe dospieť k prekonaniu krízy a obnoviť dôveru občanov v politické strany a ich politické aktivity. V tejto súvislosti vkladáme veľkú nádej do KDH ako politickej strany inšpirujúcej sa kresťanstvom a kresťanskou kultúrou. Sme presvedčení, že je to práve táto strana, ktorá je spôsobilá vniesť do riadenia a správy našej vlasti etický rozmer, ale i odbornosť a kompetentnosť. Zároveň sme presvedčení, že KDH je na našej politickej scéne už jedinou kresťanskou stranou, aj keď niektorí môžu mať na to iný názor,“ napísali spišskí kňazi.

Kňazi dospeli k presvedčeniu, že inej politickej strany ako KDH, ktorá sa tak dôsledne inšpiruje kresťanstvom a kresťanskou kultúrou, na Slovensku už niet. „V iných stranách sú ešte síce jednotliví kresťania, avšak uvítali by sme, keby ich vplyv bol výraznejší, nie iba marginálny či dokonca marketingový,“ zdôraznili. Preto prosia, aby občania spolu s nimi vo voľbách podporili svojím hlasom KDH a dali mu čo najsilnejší možný mandát spolupodieľať sa na obrode našej vlasti. „Ďakujeme vám za pochopenie tejto našej úprimnej prosby a najmä za podporu kresťanských zásad pri správe vecí verejných,“ dodávajú kňazi vo výzve, ktorú má agentúra SITA k dispozícii.

Pod listom sú okrem Dudu a Majdu podpísaní dekan Námestovského dekanátu Blažej Dibdiak, dekan Dolnokubínskeho dekanátu Ľubomír Pekarčík, prodekan Trstenského dekanátu Ján Marhefka, dekan Ružomberského dekanátu Alojz Kostelanský, dekan Popradského dekanátu Anton Oparty, dekan Kežmarského dekanátu Jakub Grich, dekan Spišskoštiavnického dekanátu Michal Mikula, dekan Levočského dekanátu František Dlugoš, dekan Spišskonovoveského dekanátu Anton Mišek, dekan Spišskopodhradského dekanátu Pavol Lacko, prodekan Spišskopodhradského dekanátu Jozef Šimurdiak, dekan Staroľubovnianského dekanátu Marián Pánik, dekan Spišskostaroveského dekanátu Ján Hudák.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František TondraJán Duda
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie