Spod poľského špeciálu ešte nevytiahli všetky telá

Smolensk
Smolensk Foto: SITA/AP

VARŠAVA 12. apríla (WEBNOVINY) – Pod troskami havarovaného poľského špeciálu, ktorý sa v sobotu za hustej hmly zrútil pri ruskom Smolensku, sa stále nachádzajú telá obetí. Ako v pondelok povedal poľský generálny prokurátor Andrzej Seremet, zatiaľ sa spod trosiek podarilo vytiahnuť 87 z 96 obetí nešťastia. Ďalšie pozostatky vytiahnu až pomocou ťažkých strojov, ktoré musia nadvihnúť väčšie kusy lietadla. Najprv je však potrebné vybudovať prístupovú cestu k troskám.

Pozostatky poľského prezidenta Lecha Kaczyńského identifikoval v noci na nedeľu jeho brat-dvojča Jaroslaw Kaczyński. Telo prezidenta už slávnostne previezli zo Smolenska do Varšavy. Telesné pozostatky jeho manželky Marie identifikovali v pondelok a do vlasti by ju mali previezť v utorok okolo poludnia. V moskovskej mestskej márnici, kam ostatné obete previezli, sa už začal proces identifikácie, ktorý bude trvať niekoľko dní. Do ruského hlavného mesta postupne prichádzajú príbuzní obetí na identifikáciu. Poľská ministerka zdravotníctva Ewa Kopaczová v tejto súvislosti povedala, že niektoré telá bude ťažké identifikovať, pričom v takýchto prípadoch sa použijú testy DNA.

Prezident a ďalších 95 osôb vrátane vysokých poľských predstaviteľov zahynuli v sobotu pri havárii vládneho špeciálu pri západoruskom meste Smolensk. Poľská vládna delegácia mierila do ruského mesta Katyň na spomienkový obrad pri príležitosti 70. výročia masakry viac ako 22 tisíc poľských dôstojníkov sovietskou tajnou službou NKVD.

SITA/AFP

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ewa KopaczováJaroslaw Kaczynski