Spojené štáty môžu ohroziť mierový proces s Izraelom, vraví palestínsky prezident

Trump, Palestína, Abbás
Zľava: Americký prezident Donald Trump a palestínsky prezident Mahmúd Abbás. Foto: SITA/AP

RAMALLÁH 3. decembra (WebNoviny.sk) – Americké uznanie Jeruzalema za hlavné mesto Izraela je hrozbou mierového procesu v regióne, tvrdí palestínsky prezident Mahmúd Abbás.

Ako informovala palestínska tlačová agentúra WAFA, prezident sa v nedeľu vyjadril, že mierové rokovania by rovnako mohlo ohroziť aj presťahovanie amerického veľvyslanectva do spomínaného mesta. Oba kroky podľa neho predstavujú „hrozbu budúcnosti mierového procesu a sú neakceptovateľné“.

Podľa nemenovaných amerických štátnych úradníkov americký prezident Donald Trump možno uzná Jeruzalem za hlavné mesto Izraela počas najbližších dní. Podľa agentúry AP, by týmto krokom mohol vynahradiť odkladanie presťahovania amerického veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema. Predpokladá sa, že Trump presťahovanie počas nasledujúcich dní opäť odloží. Tento krok bol jedným z jeho predvolebných sľubov.

Štatút Jeruzalema je citlivou otázkou v rámci izraelsko-palestínskeho konfliktu, keďže si naň nárokujú obe strany. Palestínčania chcú, aby sa východný Jeruzalem, ktorý v roku 1967 Izrael dobyl, stal hlavným mestom ich budúceho nezávislého štátu. Jeruzalem, aj napriek snahe Izraela, nie je medzinárodne uznaný ako hlavné mesto židovského štátu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpMahmúd Abbás