Spojené štáty propagujú neoverené správy a maria tak mierovým iniciatívam v Sýrii, tvrdí Rusko

Rex Tillerson
Americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson. Foto: archívne, SITA/AP

MOSKVA 24. januára (WebNoviny.sk) – Rusko v stredu obvinilo Spojené štáty z propagácie neoverených správ o chemických útokoch v Sýrii s cieľom zmariť ruské mierové iniciatívy. Moskva budúci týždeň v čiernomorskom letovisku Soči organizuje nové kolo sýrskych mierových rokovaní. Niektorí sýrski opoziční predstavitelia a USA však tvrdia, že odporujú mierovým iniciatívam zo strany Organizácie Spojených národov (OSN).

Námestník ruského ministra zahraničia Sergej Riabkov v rozhovore pre tlačovú agentúru Interfax v tejto súvislosti povedal, že Spojené štáty podporujú „zmanipulované, neoverené správy“ o údajnom používaní chemických zbraní v Sýrii, aby naštrbili ich mierové snahy.

Jeho vyjadrenia prišli deň po tom, čo americký minister zahraničia Rex Tillerson vyhlásil, že Moskva v zásade „nesie zodpovednosť za obete“ pravdepodobného nového chemického útoku v sýrskej metropole Damask. Francúzska vláda rovnako v utorok uvalila sankcie na spoločnosti „podporujúce sýrsky program na vývoj a výrobu chemických zbraní“.

Aktivisti a záchranné tímy z predmestia Damasku v pondelok hlásili ďalší možný chemický útok chlórom, za ktorým podľa nich stojí vláda. Na povstalcami kontrolovanom predmestí Dúma plyn zasiahol údajne okolo 20 civilistov.

Spojené štáty následne obvinili Rusko z neochoty a neschopnosti zabrániť režimu prezidenta Baššára al-Asada, aby už ďalej „nepripravoval nevinných Sýrčanov o život“. Rusko podľa nich tiež marí snahy OSN v tomto smere.

 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rex Tillerson