USA zakázali väčšiu elektroniku cestujúcim z desiatich letísk, väčšinou v moslimských krajinách

Lietadlo
Foto: ilustračné, SITA/AP

WASHINGTON 21. marca (WebNoviny.sk) – Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa v utorok oznámila, že zavádza obmedzenia na prevoz väčších elektronických zariadení pre cestujúcich z desiatich letísk z oblasti Blízkeho východu a severnej Afriky.

Pasažieri, ktorí budú z týchto letísk cestovať priamo do USA, nemôžu od utorku brať do príručnej batožiny napríklad laptopy, tablety, DVD prehrávače alebo kamery. Takéto zariadenia budú musieť byť zabalené v batožine prepravovanej v nákladnom priestore. V kabíne pre cestujúcich sú povolené len mobilné telefóny, smartfóny a schválené zdravotnícke pomôcky.

Ido o reakciu na teroristické hrozby

Opatrenie, ktoré má byť reakciou na bližšie nešpecifikované teroristické hrozby, sa celkovo dotkne letov z ôsmich prevažne moslimských krajín, a to Jordánska, Egypta, Turecka, Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov (SAE), Kuvajtu, Maroka a Kataru. Konkrétne postihne priame lety do USA z letísk v jordánskom Ammáne, egyptskej Káhire, tureckom Istanbule, saudskoarabských mestách Rijád a Džidda, v Abú Zabí a Dubaji (SAE), v meste Kuvajt, marockej Casablanke a katarskej Dauhe.

Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť USA zdôraznilo, že nové reštrikcie nie sú namierené voči nijakým konkrétnym krajinám. Do zoznamu boli zaradené letiská len na základe informácií tajných služieb. Podľa ministerstva opatrenie nesúvisí s nedávnym prezidentským dekrétom o zákaze cestovania do USA pre občanov šiestich prevažne moslimských krajín.

Obmedzenia pocítia cudzinci i Američania

Reštrikcie na prevoz väčšej elektroniky sa budú týkať deviatich zahraničných leteckých dopravcov, ktorí denne zaisťujú približne 50 priamych letov do USA. Nové pravidlá budú musieť uviesť do praxe od piatka, a to na dobu neurčitú. Ak tak neurobia, hrozí im zákaz lietania do Spojených štátov. Opatrenie sa nevzťahuje na spiatočné lety z USA na tieto letiská ani na členov posádky lietadiel. Obmedzenia rovnako pocítia cudzinci aj americkí občania.

Podľa Washingtonu zostanú reštrikcie v platnosti dovtedy, kým bude príslušná bezpečnostná hrozba aktuálna. Nie je vylúčené ani ich rozšírenie aj na ďalšie letiská. Nemenovaní americkí predstavitelia uviedli, že zákaz bol zavedený v reakcii na správy tajných služieb, podľa ktorých by sa teroristi mohli pokúsiť prepašovať na palubu lietadiel nálože ukryté v elektronických zariadeniach.

Británia sa pridala k USA

Británia pokračuje v šľapajach Spojených štátov a zakázala v utorok notebooky a ďalšie väčšie elektronické prístroje v kabínach lietadiel smerujúcich zo šiestich krajín Blízkeho východu a Afriky na britské územie. Oznámila to britská vláda.

Nové nariadenie o bezpečnosti v leteckej doprave sa vzťahuje na všetky priame lety prichádzajúce z Turecka, Libanonu, Jordánska, Egypta, Tuniska a Saudskej Arábie, píše sa vo vyhlásení britskej vlády. Dnešnému zasadnutiu rady pre bezpečnosť v leteckej doprave predsedala premiérka Theresa Mayová.

Británia o tejto situácii komunikuje s americkou vládou, aby si vzájomne vyjasnili svoje stanoviská, píše sa ďalej vo vyhlásení. Podľa citovaného nariadenia si pasažieri so sebou na paluby lietadiel nebudú môcť vziať „žiadne telefóny, notebooky alebo tablety väčších rozmerov, než má štandardný mobilný telefón alebo smartfón“.

 

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Theresa Mayová