Spojené štáty zatvorili v Afganistane svoju poslednú väznicu

Vazenie
Afganske väzenie Foto: SITA/AP

KÁBUL 11. decembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo obrany USA v stredu informovalo o zrušení svojho posledného väzenského zariadenia v Afganistane, ktoré sa nachádzalo na leteckej základni pri meste Bagrám. Podľa vyhlásenia Washingtonu už Američania nemajú v krajine žiadnych zajatcov a uzavreli tak jednu z kritizovaných kapitol v takzvanej vojne proti teroru.

Zatvorenie väznice oznámili deň po zverejnení správy o mučení podozrivých z terorizmu americkou Ústrednou spravodajskou službou (CIA), ktorá údajne mala tajné zariadenie aj v Afganistane. Podľa veľvyslanectva USA v Kábule však základom pre rozhodnutie nie je správa Senátu, ale dohodnutý termín ukončenia detenčného programu. Afganská vláda má byť zodpovedná za všetky väzenské zariadenia v krajine od 1. januára.

Američania ešte v marci 2013 odovzdali Afgancom ďalšiu väznicu pri Bagráme, ktorá si pre nezákonné zadržiavanie v minulosti vyslúžila prezývku Afganské Guantánamo. V istom období tu väznili stovky osôb a podľa zistení jedného z amerických súdov tu v roku 2002 ubili dvoch zajatcov na smrť. Vláda USA tvrdí, že takéto prípady boli zriedkavé.

Zrušeniu poslednej americkej väznice v posledných týždňoch predchádzala vlna presunov, ktoré sa týkali aj Tunisana zadržaného ešte v roku 2002 ako údajného člena ochranky Usámu bin Ládina.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom