Spoločnosť KOSIT odovzdala polopodzemné kontajnery na košickom Západe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
kôš, odpadky
Foto: ilustračné, Getty Images

KOŠICE 21. novembra (WebNoviny.sk) – Spoločnosť KOSIT v stredu odovzdala do užívania polopodzemné kontajnery v košickej mestskej časti Západ.

Polopodzemné kontajnerovisko pozostáva z troch kontajnerov s objemom päť kubických metrov pre bežný komunálny odpad a troch kontajnerov s objemom tri kubické metre určených pre triedený zber papiera, skla a plastov. Finančný vklad spoločnosti KOSIT predstavuje 19 400 eur. Ďalšie prostriedky investovala mestská časť Západ.

Diaľkové monitorovanie naplnenosti

Novinkou, ktorú chce spoločnosť KOSIT v krátkom období verejnosti predstaviť, je aj diaľkové monitorovanie naplnenosti zberných nádob prostredníctvom ultrazvukového snímača.

Ďakujeme mestskej časti Západ, že nás pri príprave projektu podporila spolufinancovaním, prieskumom verejnej mienky a realizáciou projektu. Po jeho zavedení do užívania si na základe názorov obyvateľov a zástupcov mestskej časti budeme môcť celý projekt vyhodnotiť a urobiť si tak ešte komplexnejší názor na všetky výhody a nevýhody troch najbežnejších moderných alternatív pre zber odpadu v našom meste,“ povedal Marián Christenko, generálny riaditeľ spoločnosti KOSIT a.s.

Výhody polopodzemného kontajneroviska

Spoločnosť KOSIT, ktorá poskytuje služby odpadového hospodárstva mestu Košice, v priebehu posledných dvoch rokov realizovala dve nové riešenia pre zber komunálneho a triedeného odpadu, ktoré sa už aj na Slovensku stávajú relatívne bežnými a ktoré spĺňajú nielen funkčné, ale aj estetické vlastnosti.

V rámci vlastných zdrojov a zdrojov mestskej časti v júni 2017 spoločnosť vybudovala nadzemné uzamykateľné stanovište v Mestskej časti Košice-Juh v Parčíku J. Psotku a v novembri 2017 odovzdala do užívania podzemné kontajnerovisko na Oštepovej ulici. Tretie s polopodzemnými kontajnermi je v mestskej časti Západ.

Výhodou polopodzemného kontajneroviska je jednoznačne jeho estetická stránka, ktorá je veľmi dôležitá pri tvorbe spoločného verejného priestranstva. Rovnako však je nutné podotknúť, že takéto riešenie má svoje nedostatky a to, že oproti realizácii bežného nadzemného kontajnerového stanovišťa ide o vyššie investičné náklady na jeho výstavbu a prevádzku. Trochu problematickým sa javí výber vhodných lokalít, keďže mestské časti sú prehustené inžinierskymi sieťami, ktoré tak sťažujú výstavbu. Určite sa však dajú v každej mestskej časti lokalizovať vhodné miesta, kde sa tento typ stanovišťa dá zrealizovať,“ uviedol Michal Hrabovský, riaditeľ divízie služieb spoločnosti KOSIT.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať