Spoločnosť SpaceX odložila návrat štyroch astronautov z ISS, na Zem sa vrátia v plienkach

Medzinárodná vesmírna stanica (ISS)
Medzinárodná vesmírna stanica (ISS). Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Spoločnosť SpaceX odložila návrat štyroch astronautov z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Dôvodom je silný vietor pri pobreží Floridy.

Astronauti zo Spojených štátov, Francúzska a Japonska, ktorí sú na stanici od jari, ju mali opustiť v nedeľu a ich kapsula mala pristáť v Mexickom zálive v pondelok ráno.

Cesta bude trvať osem hodín

Nárazy vetra tam však presahujú bezpečnostné limity, a preto SpaceX, zodpovedná za ich prepravu, odložila ich odchod na pondelkové popoludnie. Na Zem by sa po šesťmesačnej misii mali teda vrátiť v pondelok v noci.

Ich cesta späť bude trvať len osem hodín, čo je o polovicu menej ako predtým. Kapsula má však pokazenú toaletu a tak sa štvorica astronautov bude musieť spoľahnúť na plienky.

SpaceX stále ráta, že ďalšiu posádku vyšle na ISS najskôr v stredu v noci. Aj tento let odložili pre zlé počasie, ako aj pre bližšie nešpecifikovaný zdravotný problém astronauta. Problém by mal podľa predstaviteľov byť do štartu vyriešený.

Zmenili poradie štartu

SpaceX s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA) minulý týždeň zmenili poradie štartu aj pristátia kapsule pre zhoršujúce sa počasie a blížiaci sa termín, kedy je potrebné ju poslať z ISS na Zem.

Kapsule od SpaceX môžu na obežnej dráhe stráviť maximálne 210 dní, a tá na orbite je tam už takmer 200.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Firmy a inštitúcie NASA Národný úrad pre letectvo a vesmírSpaceX