Spoločnosti American Airlines hrozí bankrot

American Airlines
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 29. novembra (WEBNOVINY) – Americký letecký dopravca American Airlines a jeho materská spoločnosť AMR Corp požiadali v utorok o ochranu pred veriteľmi, pretože sa im nepodarilo dosiahnuť dohodu s pilotmi. Spoločnosť navyše nepriaznivo ovplyvnili aj vysoké ceny palív.

Firma AMR bola jediným z hlavných amerických leteckých prepravcov, ktorá za posledných desať rokov nevyhlásila bankrot. Jej konkurenti využívali bankrot k zmenám pracovných zmlúv a tiež k znižovaniu nákladov. Aerolínie AMR mali najvyššie náklady na pracovníkov v odvetví, pretože im prispievali na penziu.

„Uzavreli kruh,“ povedala Helane Becker, analytička spoločnosti Dahlman Rose & Co. „Všetci veľkí prepravcovia v USA už vyhlásili bankrot,“ dodala.

Spoločnosť vo svojej žiadosti o ochranu pred veriteľmi informovala, že jej opatrenia na znižovanie výdavkov neboli efektívne a bez zmeny svojej „nekonkurencieschopnej nákladovej štruktúry“ nemôže ďalej pokračovať v prevádzke. Prepravca tiež informoval, že disponuje aktívami v celkovej hodnote 24,72 mld. USD. Záväzky spoločnosti však dosiahli úroveň 29,55 mld. USD. Spoločnosť AMR je tretím najväčším leteckým prepravcom v USA a za deň priemerne zrealizuje 3 000 letov. Bežná prevádzka spoločnosti by však ohrozená byť nemala.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie American Airlines