Spolupráca s Čínou je podľa Putina jednou z ruských priorít, vyslúžil si aj Rad priateľstva

China Russia
Ruský prezident Vladimir Putin (vľavo) a čínsky Si Ťin-pching v družnej debate počas priateľského hokejového zápasu Ruska proti Číne počas spoločného stretnutia v Číne 8. júna 2018 Foto: SITA/AP

PEKING 8. júna (WebNoviny.sk) – Spolupráca a dobré vzťahy medzi Ruskom a Čínou sú na historickom maxime. V piatok to počas štátnej návštevy v Číne vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin.

„Spolupráca s Čínou je pre Rusko jednou z najväčších priorít a momentálne dosahuje bezprecedentnú úroveň,“ dodal Putin po stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom v Pekingu. Si Putinovi počas slávnostnej ceremónie odovzdal aj čínsky Rad priateľstva, ktorého je ruský prezident prvým držiteľom, keďže ho Čína len nedávno zaviedla.

Podľa čínskeho prezidenta Peking a Moskva „vždy navzájom rezolútne podporovali svoje kľúčové záujmy a spoločne sa proaktívne podieľali na riešení medzinárodných záležitostí a na globálnom vodcovstve“.

Rusko a Čína v Pekingu podpísali novú medzivládnu zmluvu, podľa ktorej „v súčasných podmienkach narastajúcej globálnej nestability a neistoty“ tieto krajiny „prehĺbia spoločné konzultácie o strategických bezpečnostných otázkach“. Moskva a Peking deklarovali, že posilnia spoluprácu v oblasti boja proti terorizmu, ale napríklad aj v oblasti dopravy, výskumu vesmíru a tiež v oblasti jadrovej energetiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Si Ťin-pchingVladimir Putin