Spor o koncesie v koalícii považuje Baránek za nešťastný

Béla Bugár, Robert Fico, Radoslav Procházka, Andrej Danko
Zľava: Predseda strany #Sieť Radoslav Procházka, predseda strany Most-Híd Béla Bugár, predseda strany Smer-SD Robert Fico a predseda strany SNS Andrej Danko počas TB po podpísaní dohody o spoločnej koalícii. Bratislava, 22. marec 2016. Foto: SITA/Marek Mrviš

BRATISLAVA 7. júna (WebNoviny.sk) – Spor o koncesionárske poplatky v koalícii považuje analytik Ján Baránek za nešťastný. Ako povedal Baránek pre agentúru SITA, namiesto toho, aby sa hovorilo o opodstatnenosti verejnoprávnych médií, hovorí sa len o zvyšovaní poplatkov.

„V minulosti malo byť verejnoprávne médium zárukou nestranných informácií. V dnešnej dobe sa to dá nahradiť rôznymi kanálmi. Podpora domácej tvorby nie je dôvod na zvýšenie koncesií,“ upozornil Baránek s tým, že koncesie sú povinné a preto sa mu nepozdáva, aby bol návrh na ich zvýšenie predložený bez zmysluplnej diskusie.

Víťazom by bol v tomto koaličnom spore podľa Baránka zdravý rozum. „Marek Maďarič to zbytočne stavia na hranu. Dá sa nájsť kompromis. Je možné o tom diskutovať s verejnosťou. Ľudí sa nikto na to nepýtal. Dostali len príkaz, že si to budú platiť,“ zdôraznil analytik. V dnešnej podobe verejnoprávne médium podľa neho divák nepotrebuje. „Potrebné informácie si vie nájsť inde. RTVS nereflektuje dnešnú dobu,“ dodal.

Maďarič zváži demisiu, ak neprejdu vyššie poplatky za RTVS

Ak sa ministrovi kultúry Marekovi Maďaričovi nepodarí presadiť návrh novely zákona o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska (RTVS), bude zvažovať svoje ďalšie kroky.

Jednou z možností je aj odchod z postu ministra. Povedal to v pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave, kde reagoval na piatkové rokovanie Koaličnej rady, na ktorom riešili koncesie. Presadenie tzv. koncesionárskych poplatkov je pre neho kľúčovým cieľom a podľa vývoja zváži ďalšie kroky. „Som ochotný do toho dať aj svoj politický osud, lebo si myslím, že Slovensko to potrebuje,“ poznamenal.

Šéfa rezortu kultúry prekvapilo, akým spôsobom Slovenská národná strana (SNS) oznámila, že návrh nepodporí. SNS v stredu 1. júna cez médiá upozornila, že „v tejto chvíli nepodporí zvýšenie koncesionárskych poplatkov za rozhlasové a televízne vysielanie“.

Návrh novely zákona strana podporí až vtedy, keď „budú predložené jasné vízie budúceho vysielacieho programu, keď program a koncepcia vysielania bude napĺňať princípy verejnoprávnosti a národnej kultúrnej inštitúcie, keď sa prijmú opatrenia na skvalitnenie vysielania od jazykovej kultúry až po zostavenie programovej štruktúry“.

Zvýšenie koncesií minister považuje za zvýšenie nezávislosti. Programové vyhlásenie vlády schválila Koaličná rada, vláda aj Národná rada SR, preto ministra kultúry „nepríjemne zaskočilo, že jeden z koaličných partnerov cez médiá oznámil svoj zámer tento cieľ nepodporiť“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján BaránekMarek Maďarič
Firmy a inštitúcie MK Ministerstvo kultúry SRRTVS Rozhlas a televízia SlovenskaVláda SR