Spor o Líviu Klausovú ohrozuje českú vládu

Václav Klaus na oficiálnej návšteve
Manželka prezidenta ČR Livia Klausová počas podpisu do knihy návštev pri príležitosti oficiálnej návštevy prezidenta ČR na Slovensku. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Zeman
Foto: SITA

PRAHA 24. apríla (WEBNOVINY) – Český prezident Miloš Zeman chce údajne obísť pre spor o veľvyslanca na Slovensku, kam chce presadiť Liviu Klausovú, ministra zahraničia Karla Schwarzenberga a záležitosť riešiť priamo s premiérom Petrom Nečasom.

Ústava mu túto možnosť dáva. Minister uviedol, že pokiaľ to Zeman urobí, TOP 09 opustí vládu. „Pán premiér si musí uvedomiť, že by to bol jeho posledný akt ako premiéra. A neodišiel by som len ja – to by nikomu neprekážalo – ale celá strana by odišla z koalície i z vlády,“ povedal minister denníku

Nečas uviedol, že nehodlá narušovať zabehnuté ústavné postupy. Chce zachovať úzus, že veľvyslanca navrhuje minister zahraničia, schvaľuje vláda a menuje prezident s kontrasignáciou premiéra.

„V tejto veci musí dôjsť ku konsenzu, pričom prezident podľa ústavy veľvyslanca nenavrhuje. To by znamenalo posun k poloprezidentskému systému, čo odporuje nášmu ústavnému rámcu,“ vyhlásil premiér. Spor medzi Zemanom a Schwarzenbergom pritom označil za detinský a poškodzujúci Česko.

Konflikt medzi Zemanom a Schwarzenbergom prepukol preto, že prezident si praje, aby sa novou veľvyslankyňou na Slovensku stala Livia Klausová. Narazil ale na odpor u ministra zahraničia, ktorý dlhodobo presadzuje názor, že veľvyslancom by mali byť skúsení kariérni diplomati. Manželka bývalej hlavy štátu Václava Klausa, pôvodom Slovenka, podporila Zemana v prezidentskej kampani.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Livia KlausováMiloš Zeman