Spor o vyplatenie zmenky medzi Kočnerom a Ruskom odročili na január

Marián Kočner
Podnikateľ Marián Kočner. Foto: archívne, SITA/Monika Zaťková

BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) – Súdny spor o vyplatenie zmenky v hodnote 26 miliónov eur dnes na Okresnom súde Bratislava V odročili na január. Dôvodom, je, že sa právny zástupca žalujúceho, konkrétne spoločnosti podnikateľa Mariána Kočnera Správa a inkaso zmeniek s.r.o. ospravedlnil zo zdravotných dôvodov. Žalovanými sú v tomto prípade v prvom rade podnikateľ Pavol Rusko a v druhom rade TV Markíza.

Zmenka bola údajne vystavená v roku 2000

Ako pre médiá uviedol právny zástupca Markízy Tomáš Kamenec, zmenka, ktorej vyplatenie si žalobca nárokuje, bola údajne vystavená v roku 2000 Pavlom Ruskom. „Neviem, koľko zmeniek skutočne existuje, ale na súde sú uplatnené tri zmenky,“ povedal s tým, že pri zvyšných konaniach sa ešte nezačalo pojednávať.

Na pondelkovom pojednávaní sudca oznámil, že žalobca predložil súdu znalecký posudok o inej zmenke, ktorá nie je predmetom aktuálneho konania. „Je to ďalšia zmenka, ktorá mala byť predložená v dvoch konaniach, ktoré boli zastavené na tomto súde pre nezaplatenie súdneho poplatku,“ priblížil Kamenec s tým, že s touto zmenkou sa nemal možnosť oboznámiť.

„Máme za to, že ide o obštrukciu zo strany žalobcu a veľmi ťažko sa uplatňuje nejaká procesná obrana v momente, keď nemáte možnosť sa oboznámiť s tým, čo by malo byť podkladom nároku,“ zdôraznil.

Štyri zmenky spolu za 69 miliónov eur

Žalobca podľa Kamenca žalobu o vyplatenie podal v júni 2016. „Dnes je 18. decembra 2017. Za 17 mesiacov nepredložil žiadne vyjadrenie vo veci, jedno krátke a jeden znalecký posudok tri dni pred pojednávaním a v konečnom dôsledku nepredložil zmenku a dohodu o vyplňovacom práve,“ uviedol Kamenec.

„Je vecou súdu, aby sa vyrovnal s tou vecou. Tam je správne rozhodnutie zamietnutie žaloby, keďže nemáte hmotnoprávny podklad pre svoj návrh. Ďalšie dve zmenky, ktorých vyplatenie si žalobca nárokuje, sú v hodnote 8,3 milióna eur každá.“

Týždenník Trend ešte v máji informoval, že firma podnikateľa Mariána Kočnera žaluje televíziu Markíza s tým, že jeho firma žiada vyplatenie zmeniek, ktoré vystavil ešte v júni 2000 bývalý riaditeľ televízie Pavol Rusko. Štyri zmenky za spolu 69 miliónov eur mali byť garantované spoločnosťou Markíza, za ktorú sa podpísal rovnako Pavol Rusko ako vtedajší akcionár.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marián KočnerPavol Rusko