Športovci, ktorí v roku 2010 zavesili remeslo na klinec

Hrbatý
Slovenský tenista Dominik Hrbatý sa lúči s dvorcom NTC v ktorom odohral svoj posledný zápas po dvojhre s Rusom Igorom Kunitsynom počas medzinárodných otvorených majstrovstiev Slovenska mužov a žien Ritro Slovak Open. Bratislava, 19. november 2010. Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 28. decembra (WEBNOVINY) – V roku 2010 zavŕšilo svoje kariéry niekoľko desiatok skvelých športovcov. Viacerí z nich dosiahli vo svojom odvetví až na samotný vrchol v podobe olympijského víťazstva, titulu majstra sveta či kontinentu.

Futbal

V bohatom menoslove odchodov známych svetových futbalistov figurujú Holanďania Giovanni van Bronckhorst, Roy Makaay, Španiel Fernando Morientes, nemecký futbalový brankár Jens Lehmann alebo jeho taliansky súper z bránkovej čiary Francesco Toldo.

Hokej

Svoju kariéru v práve vrcholiacom roku zavŕšilo aj niekoľko pozoruhodných hokejových mien. Boli medzi nimi dlhoročné stálice z NHL a niekoľkonásobní víťazi Stanleyho pohára Chris Chelios a Scott Niedermayer, ďalej olympijskí víťazi zo ZOH 2002 Kanaďania Michael Peca a Curtis Joseph či strieborný z tých istých ZOH Američan Keith Tkachuk, švédska legenda z Vancouveru Markus Näslund, Rus Darius Kasparaitis, Čech Robert Reichel či Slovák Ronald Petrovický.

Tenis

Lúčili sa aj viacerí svetoví tenisti ako bývalá svetová jednotka Španiel Carlos Moya, Francúz Fabrice Santoro, Argentínčan Guillermo Caňas, Thajčan Paradorn Srichaphan či dlhoročný líder slovenského daviscupového tímu Dominik Hrbatý. Medzi ženami sa nečakane rozlúčila olympijská víťazka z Pekingu 2008 Jelena Dementievová. Určitým špecifikom je odchod z profesionálnej scény Češky Nicole Vaidišovej, ktorá sa rozlúčila vo veku 21 rokov.

Veľký odliv známych mien zaznamenali po ZOH vo Vancouveri zimné športy. Odišla takmer celá jedna generácia nemeckých biatlonistiek na čele s trojnásobnou olympijskou šampiónkou a päťnásobnou majsterkou sveta Kati Wilhelmovou. Skončil aj nórsky biatlonista Halvard Hanevold, ktorý má tiež na konte tri olympijské prvenstvá a päť titulov majstra sveta. Rozlúčila sa aj jedna z najlepších protagonistiek rýchlokorčuľovania z ostatnej dekády Nemka Anni Friesingerová-Postmová, jej kanadský kolega z dlhého oválu Jeremy Wotherspoon, nemecký superbobista André Lange (4 olympijské víťazstvá a 8 titulov majstra sveta), švajčiarsky krasokorčuliar Stéphane
Joseph
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

Lambiel a taliansky slalomár Giorgio Rocca.

Atletika

Svetová atletika sa musí zmieriť s tým, že vo svojich kariérach už nebudú pokračovať americký prekážkar Allen Johnson a taliansky vytrvalec Stefano Baldini. Prvý je olympijským víťazom z Atlanty 1996 na 110 m prek., druhý šampión z OH 2004 v Aténach v maratóne.

Slováci, ktorí ohlásili koniec v športe

V slovenskom športe ohlásili okrem Hrbatého svoje rozlúčky aj ďalšia tenistka, bývalá majsterka sveta vo štvorhre Janette Husárová, futbalisti Samuel Slovák a Jozef Kožlej, volejbalistka Petronela Biksadská, vodný pólista Peter Veszelits či niekoľkonásobný medailista z vrcholných podujatí – plavec Ľuboš Križko.

Prehľad osobností svetového a domáceho športu, ktoré v roku 2010 ukončili svoju kariéru:

JANUÁR

Tanja Friedenová (Švajčiarsko, 34, snoubording)

Rodáčka z Bernu. Olympijská víťazka v snoubordkrose zo ZOH 2006 v Turíne pri premiére tejto disciplíny pod piatimi olympijskými kruhmi. Vo finálovej jazde sa pred Američanku Lindsey Jacobellisovú dostala po poslednom skoku tesne pred cieľom.

Jurij Bilonog (Ukrajina, 36, atletika)

Rodák z Belopoľa. Olympijský víťaz z Atén 2004 vo vrhu guľou, halový majster sveta z Paríža 1997, majster Európy z Mníchova 2002. Navyše získal bronz na MS 2003 v Paríži, okrem toho juniorský majster sveta zo Soulu 1992 a dvojnásobný víťaz letnej univerziády (1995 a 1997).

Michael Peca (Kanada, 36, hokej)

Rodák z Toronta. Olympijský víťaz zo Salt Lake City 2002. V zámorskej profilige NHL odohral trinásť sezón, prestížny Stanleyho pohár nezískal ani raz. V sezónach 1998/99 a 2005/06 finalista play-off NHL.

Fabrice Santoro (Francúzsko, 38, tenis)

Rodák z Tahiti vo Francúzskej Polynézii. Bez singlového grandslamového titulu, maximom je štvrťfinále na Australian Open v roku 2006. Dvojnásobný deblový víťaz Australian Open (2003 a 2004) s krajanom Michaelom Llodrom. So Slovenkou Danielou Hantuchovou víťaz miešanej štvorhry na Roland Garros 2005.

Johnson
Foto: SITA, AP Foto: SITA / AP

Curtis Joseph (Kanada, 43, hokej)

Rodák z Keswicku v Ontáriu. Olympijský víťaz zo Salt Lake City 2002 a majster sveta z Fínska 1997. V zámorskej NHL odchytal dlhých 19 sezón (St. Louis, Edmonton, Detroit, Phoenix, Calgary a Toronto), ani raz nevyhral prestížny Stanleyho pohár.

Giorgio Rocca (Taliansko, 35, zjazdové lyžovanie)

Rodák zo švajčiarskeho Churu. Špecialista na slalom, nikdy nezískal titul majstra sveta ani olympijské zlato. Trikrát bronzový na MS, dvakrát v slalome a raz v kombinácii. V roku 2006 celkový víťaz hodnotenia slalomu v seriáli Svetového pohára.

Younes El Aynaoui (Maroko, 39, tenis)

Rodák z Rabatu. Víťaz piatich turnajov na okruhu ATP. Jeho grandslamovým maximom sú dvojnásobné štvrťfinálové účasti na Australian Open (2000 a 2003) a US Open (2002 a 2003). V rebríčku bol najvyššie v roku 2003 na 14. mieste.

Patrik Berger (Česko, 37, futbal)

Rodák z Prahy. Vicemajster Európy z Anglicka 1996, autor jediného finálového gólu reprezentácie ČR. Známy z pôsobenia v Borrusii Dortmund, no najmä v FC Liverpool. V sezóne 1995/96 víťaz I. bundesligy s Dortmundom, o päť rokov neskôr zisk Pohára UEFA s Liverpoolom.

Christian Hoffmann (Rakúsko, 36, beh na lyžiach)

Rodák z Aigenu. Olympijský víťaz na 30 km zo Salt Lake City 2002, bronzový z Nagana 1998 na 50 km. Člen víťaznej rakúskej štafety na 4×10 km na MS 1999 v Ramsau. V roku 2002 spolu s Michailom Botvinovom zapletený do dopingovej aféry, z ktorej ho MOV očistil.

FEBRUÁR

André Lange (Nemecko, 37, boby)

Rodák z Ilmenau. Štvornásobný olympijský víťaz, osemnásobný svetový šampión, deväťnásobný víťaz Svetového pohára, sedemnásobný majster Európy. Držiteľ piatich olympijských medailí a štrnástich kovov z MS.

Diana Žiliuteová (Litva, 34, cyklistika)

Rodáčka z Rietavas. Bronzová medailistka z pretekov jednotlivkýň na OH 2000 v Sydney, majsterka sveta z roku 1998. Víťazka jedných z najťažších ženských etapových cyklistických pretekov Grande Boucle (ženská obdoba Tour de France, pozn.) v roku 1999.

Katharina Gutensohnová (Rakúsko/Nemecko, 44, zjazdové a akrobatické lyžovanie)

Rodáčka z Kirchbergu. Víťazka ôsmich zjazdov v seriáli Svetového pohára v druhej polovici osemdesiatych a v úvode deväťdesiatych rokov. Vicemajsterka sveta v zjazde z Bormia 1985. Do roku 1989 reprezentovala Rakúska, neskôr Nemecko. V roku 2005 sa vrátila do kolotoča SP, tentoraz v akrobatickom lyžovaní. Na ZOH 2010 reprezentovala Rakúsko v skikrose.

Clara Hughesová (Kanada, 38, cyklistika, rýchlokorčuľovanie)

Rodáčka z Winnipegu. Olympijská víťazka z Turína 2006 v rýchlokorčuľovaní na 5 km. V tomto športovom odvetví získala 4 olympijské medaily a šesť cenných kovov na MS, vrátane zlata zo Soulu 2004. Predtým sa venovala cestnej cyklistike, na OH 1996 v Atlante získala dvakrát bronz, v časovke aj pretekoch jednotlivkýň. Vlajkonosička Kanady na ZOH 2010 vo Vancouveri.

Križko
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

Daron Rahlves (USA, 37, zjazdové a akrobatické lyžovanie)

Rodák z Walnut Creek. Majster sveta z roku 2001 v super G, na ZOH 2010 reprezentoval USA v akrobatickom lyžovaní v skikrose. Dvanásť víťazstiev v pretekoch Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní.

MAREC

Marco Büchel (Lichtenštajnsko, 39, zjazdové lyžovanie)

Rodák zo švajčiarskeho Walenstadtu. Vicemajster sveta v super G z Vailu 1999. Víťaz štyroch pretekov v seriáli Svetového pohára.

Claudio Suárez (Mexiko, 42, futbal)

Rodák z Texcoca. Dlhoročný reprezentant Mexika, na svojom konte má 178 štartov v národnom tíme. V historických štatistikách je hráčom v poli s najvyšším počtom štartov v reprezentácii. Viac ich má len brankár Mohamed Al-Deayea zo Saudskej Arábie (181).

Halvard Hanevold (Nórsko, 41, biatlon)

Rodák z Askeru. Trojnásobný olympijský víťaz, päťnásobný majster sveta. V celej kariére v pretekoch Svetového pohára získal až 40 „pódiových“ umiestnení.

Guillermo Caňas (Argentína, 33, tenis)

Rodák z Buenos Aires. Svetová osmička z júna 2005. V auguste 2005 dostal dvojročný dištanc za používanie dopingu, už po roku sa však na tenisové dvorce po úspešnom odvolaní na Športovom arbitrážnom súde vrátil.

Sandrine Baillyová (Francúzsko, 31, biatlon)

Rodáčka z Belley. Majsterka sveta z Chanty-Mansijska v stíhacích pretekoch na 10 km. Držiteľka dvoch olympijských medailí – striebra a bronzu v štafete na 4×6 km z Vancouveru 2010 a Turína 2006. Spolu 20 víťazstiev v pretekoch Svetového pohára, celkové prvenstvo v hodnotení SP v sezóne 2004/2005.

Nicole Vaidišová (Česko, 21, tenis)

Rodáčka z nemeckého Norimbergu. Vo veku 17 rokov, 3 mesiace a 2 týždne sa v auguste 2006 stala dvanástou najmladšou hráčkou v najlepšej desiatke singlového rebríčka WTA Tour. Semifinalistka Australian Open 2007 a Roland Garros 2006.

Kati Wilhelmová (Nemecko, 34, biatlon)

Rodáčka z Schmalkaldenu. Trojnásobná olympijská víťazka, päťnásobná majsterka sveta a celková víťazka hodnotenia Svetového pohára v biatlone v sezóne 2005/2006. V roku 1998 reprezentovala Nemecko na ZOH v Nagane v behu na lyžiach, výraznejšie sa však nepresadila.

Hauswald
Foto: SITA, AP

Simone Hauswaldová (Nemecko, 31, biatlon)

Rodáčka z Rottweilu. Dvojnásobná bronzová medailistka zo ZOH 2010 vo Vancouveri. Majsterka sveta z Chanty-Mansijska 2010 v miešanej štafete. V sezóne 2009/2010 víťazka hodnotenia Svetového pohára v šprintoch.

Martina Becková (Nemecko, 31, biatlon)

Rodáčka z Garmisch-Partenkirchenu. Známejšie pod menom Martina Glagowová. Držiteľka štyroch olympijských medailí, trojnásobná majsterka sveta. V sezóne 2002/2003 víťazka celkového hodnotenia Svetového pohára.

Jeremy Wotherspoon (Kanada, 34, rýchlokorčuľovanie)

Rodák z Humboldtu. Strieborný medailista zo ZOH 1998 v Nagane na 500 m. Osemnásobný majster sveta a držiteľ troch aktuálnych svetových rekordov. V decembri 2003 sa stal najúspešnejším mužským rýchlokorčuliarom histórie v počte víťazstiev v pretekoch Svetového pohára (49).

Markus Näslund (Švédsko, 37, hokej)

Rodák z Örnsköldsviku. So švédskou reprezentáciou držiteľ troch medailí z majstrovstiev sveta. V zámorskej NHL odohral 1117 duelov, väčšinu z nich za Vancouver Canucks. Dvojnásobný juniorský vicemajster sveta.

Stéphane Lambiel (Švajčiarsko, 25, krasokorčuľovanie)

Rodák z Martigny. Strieborný medailista v súťaži jednotlivcov na ZOH 2006 v Turíne, dvojnásobný majster sveta z Moskvy 2005 a Calgary 2006. Na ZOH vo Vancouveri 2010 skončil na 4. mieste aj napriek osobným maximám v krátkom programe aj voľnej jazde.

Peter Veszelits (Slovensko, 42, vodné pólo)

Rodák z Košíc. Dlhoročný reprezentant Československa aj Slovenska. Účastník OH 1992 v Barcelone a OH 2000 v Sydney. Okrem Slovenska hrával aj v Austrálii, Chorvátsku, Slovinsku či Španielsku.

Nikolaj Kruglov (Rusko, 29, biatlon)

Rodák z Nižného Novgorodu. Strieborný medailista zo ZOH 2006 v štafete na 4×7,5 km. Štvornásobný majster sveta, všetky majstrovské tituly v súťaži štafiet.

Hirojasu Šimizu (Japonsko, 36, rýchlokorčuľovanie)

Rodák z Obihira. Olympijský víťaz z Nagana 1998 na 500 m, päťnásobný majster sveta tiež na 500 m. Držiteľ svetové maxima na atypickej 100 m trati.

Ronald Petrovický (Slovensko, 33, hokej)

Rodák zo Žiliny. Bývalý reprezentant SR, vicemajster sveta z Petrohradu 2000. V zámorskej NHL odohral 342 duelov vo farbách Calgary, NY Rangers, Atlanty a Pittsburghu. Na Slovensku hral za Trenčín a Žilinu.

APRÍL

Lorena Ochoaová (Mexiko, 29, golf)

Rodáčka z Guadalajary. Kariéru ukončila z postu svetovej jednotky, ktorou bola viac ako tri roky. V roku 2007 vyhrala prestížne podujatie British Open a stala sa prvou golfistkou, ktorá za jeden rok zarobila na odmenách viac ako 4 milióny dolárov. O rok neskôr triumfovala na Kraft Nabisco Championship.

Darius Kasparaitis (Rusko, 38, hokej)

Rodák z litovského Elektrénai. V Albertville 1992 olympijský víťaz v tíme Spoločenstva nezávislých štátov, strieborný z Nagana 1998, bronzový zo Salt Lake City 2002. Majster sveta z Nemecka 1992 a strieborný z MS 1991 v Kanade. V Zámorskej NHL odohral 863 duelov.

Christoph Gruber (Rakúsko, 34, zjazdové lyžovanie)

Rodák zo Schwazu. Víťaz piatich pretekov Svetového pohára (4x super G, 1x obrovský slalom). Svoju krajinu reprezentoval na ZOH v Salt Lake City 2002 a Turíne 2006.

Robert Reichel (Česko, 39, hokej)

Rodák z Litvínova. Olympijský víťaz z Nagana 1998. V zámorskej NHL odohral 830 zápasov, hráčsku kariéru ukončil v rodnom Litvínove.

Kasparaitis
Foto: SITA, AP

Evelyne Leuová (Švajčiarsko, 34, akrobatické lyžovanie)

Rodáčka z Bottmingenu. Olympijská víťazka z Turína 2006 v akrobatických skokoch, vicemajsterka sveta z fínskej Ruky 2005. Na ZOH 2010 vo Vancouveri sa do finále neprebojovala.

Josef Beránek (Česko, 41, hokej)

Rodák z Litvínova. Olympijský víťaz z Nagana 1998. V zámorskej NHL odohral 531 zápasov, hráčsku kariéru ukončil v Slavii Praha.

MÁJ

Sami Kapanen (Fínsko, 37, hokej)

Rodák z Vantaa. Majster sveta zo Švédska 1995, držiteľ troch strieborných medailí z MS (1994, 1998 a 2001). Dvojnásobný bronzový medailista zo ZOH. V zámorskej NHL odohral 831 duelov.

Sébastien Grosjean (Francúzsko, 32, tenis)

Rodák z Marseille. Víťaz Davisovho pohár z roku 2001. Štvornásobný semifinalista na troch grandslamových turnajoch (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon). V októbri 2002 svetová štvorka v rebríčku ATP.

Jens Lehmann (Nemecko, 41, futbal)

Rodák z Essenu. Vicemajster sveta z roku 2002, strieborný z ME 2008. Víťaz Pohára UEFA v roku 1997 so Schalke 04. Najlepší brankár roka podľa UEFA (1997 a 2006).

Ekaterini Thanouová (Grécko, 35, atletika)

Rodáčka z Atén. Striebro na OH 2000 v Sydney na 100 m, v rovnakej disciplíne vicemajsterka sveta z roku 2001 a bronzová z MS 1999. Halová majsterka sveta na 60m z roku 1999. Majsterka Európy z Mníchova 2002, dvojnásobná halová majsterka Európy. V roku 2004 pred domácimi OH suspendovaná pre porušenie antidopingových pravidiel.

Keith Tkachuk (USA, 38, hokej)

Rodák z Bostonu. Striebro zo ZOH 2002 v Salt Lake City. Víťaz Svetového pohára z roku 1996. V zámorskej NHL odohral 1201 duelov a nazbieral 1065 kanadských bodov.

JÚN

Claudia Nystadová-Künzelová (Nemecko, 32, beh na lyžiach)

Rodáčka zo Zschopau. Dvojnásobná olympijská víťazka, držiteľka piatich medailí zo ZOH. Majsterka sveta z Val di Fiemme 2003, držiteľka štyroch strieborných medailí z MS.

Roy Makaay (Holandsko, 35, futbal)

Rodák z Wijchenu. Tridsaťjedennásobný reprezentant Holandska. S La Coruňou víťaz La Ligy 1999/2000, s Bayernom Mníchov dvojnásobný víťaz I. bundesligy. V roku 2003 držiteľa Európskej zlatej kopačky pre najlepšieho strelca európskych ligových súťaží.

Rod Brind’Amour (Kanada, 40, hokej)

Rodák z Ottawy. S Carolinou víťaz Stanleyho pohára z roku 2006. V NHL odohral 1484 duelov so ziskom 1184 kanadských bodov.

Rasheed Wallace (USA, 36, basketbal)

Rodák z Philadelphie. S Detroitom víťaz play-off NBA v roku 2004. V profilige odohral 1088 duelov, dosiahol v nich spolu 15 860 bodov, 7321 doskokov a 1445 blokov.

Scott Niedermayer (Kanada, 37, hokej)

Rodák z Edmontonu. Dvojnásobný olympijský víťaz (2002 a 2010), vo Vancouveri 2010 kapitán zlatého kanadského tímu. Majster sveta z roku 2004. Víťaz štyroch Stanleyho pohárov (3x s New Jersey, 1x s Anaheimom). Jediný hokejista s víťazstvom v Memorial Cupe, Stanleyho pohári, zlatými medailami z juniorských aj seniorských MS, ZOH.

Rob Blake (Kanada, 41, hokej)

Rodák z ontárijského Simcoe. Olympijský víťaz zo Salt Lake City 2002, dvojnásobný majster sveta. V roku 2001 víťaz Stanleyho pohára s Coloradom.

Paradorn Srichaphan (Thajsko, 31, tenis)

Rodák z Bangkoku. Víťaz piatich turnajov ATP Tour. V máji 2003 svetová deviatka. V súčasnosti tréner thajského daviscupového tímu.

Robert Kovač (Chorvátsko, 36, futbal)

Rodák z nemeckého Berlína. S Bayernom Mníchov dvojnásobný víťaz I. bundesligy, chorvátsky majster s Dinamom Záhreb v sezóne 2008/2009. Svoju krajinu reprezentoval na dvoch svetových a dvoch európskych šampionátoch.

JÚL

Giovanni van Bronckhorst (Holandsko, 35, futbal)

Rodák z Rotterdamu. Dvojnásobný víťaz najvyšších ligových súťaží v Škótsku (Glasgow Rangers) a Španielsku (FC Barcelona), s Arsenalom víťaz Premier League. Vicemajster sveta z Juhoafrickej republiky 2010.

Anni Friesingerová-Postmová (Nemecko, 33, rýchlokorčuľovanie)

Rodáčka z Bad Reichenhallu. Trojnásobná olympijská víťazka a šestnásťnásobná majsterka sveta. Spolu má na svojom konte 5 medailí zo ZOH a 30 cenných kovov z MS.

Allen Johnson (USA, 39, atletika)

Rodák z Washingtonu. Olympijský víťaz z Atlanty 1996 na 110 m prek, v rovnakej disciplíne štvornásobný majster sveta. Držiteľ troch zlatých medailí z halových MS na 60 m prek.

Francesco Toldo (Taliansko, 39, futbal)

Rodák z mestečka Padua. Vicemajster Európy (Holandsko a Belgicko, 2000). V sezóne 2009/2010 víťaz Ligy majstrov s Interom Miláno, s rovnakým klubom päťnásobný víťaz Serie A.

Santiago Botero (Kolumbia, 38, cyklistika)

Rodák z Medellínu. Víťaz troch etáp na prestížnom podujatí Tour de France, v roku 2002 celkové 4. miesto, v roku 2000 najlepší vrchár. Majster sveta v časovke z roku 2002.

Kristina Šmigunová-Vähiová (Estónsko, 33, beh na lyžiach)

Rodáčka z Tartu. Dvojnásobná olympijská víťazka, zlatá medailistka z MS 2003 vo Val di Fiemme. Víťazka šestnástich pretekov Svetového pohára.

Darryl Sydor (Kanada, 38, hokej)

Rodák z Edmontonu. Dvojnásobný víťaz Stanleyho pohár, v roku 1999 s Dallasom a o päť rokov neskôr s Tampou. Dvojnásobný majster sveta (1994 a 1996) a juniorský majster sveta (1992).

Pierre Lueders (Kanada, 40, boby)

Rodák z Edmontonu. Dvojnásobný medailista zo ZOH v dvojboboch, zlato z Nagana 1998, striebro z Turína 2006. Dvojnásobný majster sveta, víťaz jedenástich pretekov Svetového pohára.

AUGUST

Chris Chelios (USA, 48, hokej)

Rodák z Chicaga. Strieborný medailista zo ZOH 2002 v Salt Lake City, víťaz troch Stanleyho pohárov (2x s Detroitom a 1x s Montrealom).

Aaron Ward (Kanada, 37, hokej)

Rodák z Windsoru. Trojnásobný víťaz Stanleyho pohára, dvakrát s Detroitom a raz s Carolinou. V NHL odohral spolu 839 zápasov.

Panucci
Foto: SITA, AP

Christian Panucci (Taliansko, 37, futbal)

Rodák zo Savony. Dvojnásobný víťaz prestížnej Ligy majstrov s Realom Madrid a AC Miláno. Taliansko reprezentoval 57-krát.

Fernando Morientes (Španielsko, 34, futbal)

Rodák z Cáceres. Trojnásobný víťaz Ligy majstrov s Realom Madrid. S FC Liverpool víťaz Pohára UEFA.

Milan Hnilička (Česko, 37, hokej)

Rodák z Litoměřic. Olympijský víťaz z Nagana 1998, na ZOH 1992 a 2006 získal bronz. Trojnásobný majster sveta, raz vicemajster a raz zisk bronzu na MS.

Virpi Kuitunenová (Fínsko, 34, beh na lyžiach)

Rodáčka z Kangasniemi. Šesťnásobná majsterka sveta, dvakrát bronzová na ZOH. Za pozitívny dopingový nález na MS 2010 v Lahti dostala dvojročný dištanc.

Jan Čaloun (Česko, 38, hokej)

Rodák z Ústí nad Labem. Olympijský víťaz z Nagana 1998, majster sveta z roku 1999. V NHL odohral iba 24 duelov, väčšiu časť kariéry strávil vo Fínsku a Česku.

Roman Turek (Česko, 40, hokej)

Rodák zo Strakoníc. Majster sveta z Viedne 1996, bronz z MS 1993. V NHL 328 zápasov, víťaz Stanleyho pohára s Dallasom v roku 1999.

SEPTEMBER

Mirna Jukicová (Rakúsko, 24, plávanie)

Rodáčka zo srbského Nového Sadu. Bronzová medailistka z MS v krátkom aj dlhom bazéne na 200 m prsia, v rovnakej disciplíne bronzová na OH 2008 v Pekingu. Trojnásobná majsterka Európy v dlhom bazéne, dvojnásobná v krátkom bazéne.

Petronela Biksadská (Slovensko, 28, volejbal)

Rodáčka z Malaciek. Najlepšia volejbalistka SR v rokoch 2007 a 2008, dvojnásobná účastníčka majstrovstiev Európy (2003 a 2007). Bývalá kapitánka slovenského národného tímu, okrem Senice hrala aj v Olomouci, Prostějove a tureckom klube Karsiyaka Izmir.

Samuel Slovák (Slovensko, 35, futbal)

Rodák z Nitry. Dvadsaťnásobný reprezentant SR, známy z pôsobenia v Slovane Bratislava, hrával aj za Norimberg, Tenerife a Liberec.

Brad May (Kanada, 39, hokej)

Rodák z Toronta. Vicemajster sveta z Viedne 1996, víťaz Stanleyho pohár z roku 2007 s Anaheimom. V NHL odohral spolu 1041 duelov.

OKTÓBER

Janette Husárová (Slovensko, 36, tenis)

Rodáčka z Bratislavy. Titul majsterky sveta WTA 2002 po boku Rusky Jeleny Dementievovej v roku 2002, na hlavnom profesionálnom okruhu 24 titulov vo štvorhre. Víťazka Pohára federácie takisto z roku 2002. Finalistka štvorhry na US Open 2002 s Dementievovou.

Jelena Dementievová (Rusko, 29, tenis)

Rodáčka z Moskvy. Finalistka dvojhry na Roland Garros a US Open 2004, dvojnásobná finalistka štvorhry na US Open. V apríli 2009 svetová singlová trojka v rebríčku WTA. Držiteľka zlatej medaily z OH 2008 v Pekingu, striebornej medaily z OH 2000 v Sydney a víťazka Pohára federácie 2005.

Ľuboš Križko (Slovensko, 31, plávanie)

Rodák z Trenčína. Na ME 2010 v dlhom bazéne v Budapešti 6. miesto na 50 m znak. Bývalý európsky rekordér v znakárskom šprinte, svojej najsilnejšej disciplíne. Trojnásobný bronzový medailista na ME na 50 m znak (2008 Eindhoven – dlhý bazén, 2006 Helsinki a 2008 Rijeka – zhodne krátky bazén). Na OH 2008 v Pekingu 13. miesto na 100 m znak a dvojnásobný zlatý medailista zo Svetových armádnych hier 2007 v indickom Hajdarábade.

Kirk Maltby (Kanada, 37, hokej)

Rodák z Guelphu. Víťaz svetového pohár z roku 2004, vicemajster sveta z Rakúska 2005. Štvornásobný víťaz Stanleyho pohára s Detroitom. v NHL odohral 1072 zápasov.

Stefano Baldini (Taliansko, 39, atletika)

Rodák z Castonelvo di Sotto. Víťaz olympijského maratónu v Aténach 2004, dvojnásobný maratónsky majster Európy a dvojnásobný bronzový medailista z MS v tejto disciplíne.

Markus a Tobias Schieglovci (Rakúsko, 35 a 37, sane)

Rodáci z Kufsteinu. Dvojica bratrancov, päťnásobní majstri sveta a rovnako päťkrát vicemajstri sveta. Na ZOH najlepšie umiestnenie dvakrát na 4. mieste (1998 a 2006).

Rjoko Taniová (Japonsko, 35, džudo)

Rodáčka z Fukuoky. Dvojnásobná olympijská víťazka v kategórii do 48 kg, navyše sedemnásobná majsterka sveta.
Husárová
Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

Držiteľka piatich olympijských medailí a ôsmich cenných kovov z MS.

NOVEMBER

Dominik Hrbatý (Slovensko, 32, tenis)

Rodák z Bratislavy. Dlhoročný reprezentant SR, semifinalista Roland Garros 1999. Víťaz šiestich singlových a dvoch deblových finále. Dvojnásobný víťaz Hopmanovho pohára (2005 s Danielou Hantuchovou a 2009 s Dominikou Cibulkovou). V roku 2000 víťaz majstrovstiev sveta mužských tímov v Düsseldorfe. V októbri 2005 svetová singlová dvanástka. Finalista Davisovho pohára z roku 2005

Carlos Moya (Španielsko, 34, tenis)

Rodák z Palma de Mallorca. Svetová jednotka z marca 1999. Víťaz Roland Garros v roku 1998, finalista Australian Open 1997. Víťaz Davisovho pohára z roku 2004.

Gregor Stähli (Švajčiarsko, 42, skeleton)

Rodák z Zürichu. Trojnásobný svetový šampión, dvojnásobný bronzový medailista zo ZOH (2002 a 2006). Držiteľ
Moya
Foto: SITA, AP

desiatich medailí z MS, Víťaz Svetového pohára zo sezóny 2001/2002.

Taylor Dent (USA, 29, tenis)

Rodák z floridského Bradentonu. Štyri singlové tituly na okruhu ATP World Tour. Víťaz Hopmanovho pohára z roku 2006 s Lisou Raymondovou.

DECEMBER

Jere Lehtinen (Fínsko, 37, hokej)

Rodák z Espoo. Majster sveta z Švédska 1995. Štvornásobný medailista zo ZOH (3x bronz a 1x striebro). Víťaz Stanleyho pohára z roku 1999 s Dallasom. V NHL odohral 875 stretnutí.

Oliver Neuville (Nemecko, 37, futbal)

Rodák zo švajčiarskeho Locarna. Vicemajster sveta z roku 2002, bronzový z MS 2006. Finalista Ligy majstrov zo sezóny 2001/2002 s Dortmundom.

Bill Guerin (USA, 40, hokej)

Rodák z Wilbrahamu. Strieborný medailista zo ZOH 2002 v Salt Lake City. Víťaz Svetového pohára 1996. Dvojnásobný držiteľ Stanleyho pohára (1995 s New Jersey a 2009 s Pittsburghom).

Jozef Kožlej (Slovensko, 37, futbal)

Rodák zo Stropkova. Dlhoročný slovenský reprezentant. Na Slovensku známy z pôsobenia v Košiciach a Prešove, od roku 2001 hrával na Cypre a v Grécku. S FC Larissa víťaz Gréckeho pohára, autor finálového gólu proti Panathinaikosu Atény.

Nicolas Kiefe (Nemecko, 33, tenis)

Nemecký tenista Nicolas Kiefer oznámil vo veku 33 rokov ukončenie svojej kariéry, počas ktorej sa dostal na 4. miesto vo svetovom rebríčku ATP a získal 6 titulov vo dvojhre na hlavnom profesionálnom okruhu. V ostatných sezónach ho priebežne sužovali rôzne zranenia a spätne skonštatoval, že definitívnym impulzom bolo narodenie jeho dcérky Mabelle Emilienne, ktorú jeho partnerka Anna priviedla na svet 11. augusta. „Chcem ju večer uspávať a ráno byť pri nej, keď sa prebudí,“ povedal „Kiwi“ pre agentúru SID. Kiefer predznamenal, že sa nemenej teší na vystúpenia vo futbalovom mužstve hráčov nad 32 rokov pod hlavičkou klubu Hannover 96. Semifinalista melbournských grandslamových Australian Open 2006 naposledy súťažne hral 22. júna 2010 vo Wimbledone a v 1. kole nestačil na Španiela Davida Ferrera (4:6, 2:6, 3:6).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe André LangeChris CheliosDominik HrbatýJanette HusarováJelena DementievováJens LehmannĽuboš KrižkoNicole VaidišováRob BlakeRonald PetrovickýSamuel SlovákScott NiedermayerSimone HauswaldováStéphane Lambiel