Športové poukazy dostali zelenú, poslanci schválili návrh Dankovej SNS

deti, šport, futbal, športove poukazy
Foto: ilustračné, Getty Images

Parlament v stredu schválil návrh Slovenskej národnej strany (SNS) na športové poukazy. Dobrovoľný príspevok zamestnávateľa pre zamestnanca, ktorý vynakladá financie na pravidelnú športovú činnosť svojho dieťaťa, navrhovali poslanci Dušan Tittel, Tibor Jančula, Eva Smolíková a Tibor Bernaťák.

Neobjavené športové talenty

Vďaka novele Zákonníka práce sa podľa predkladateľov takouto formou podpory športu detí a mládeže môže dosiahnuť viacero pozitívnych výsledkov. Predpokladá sa zvýšenie počtu pravidelne športujúcich detí a ekonomicky aktívnych rodičov, ktorí budú viesť svoje deti k športu pod vedením odborne spôsobilého športového odborníka.

Tieto deti môžu predstavovať aj zatiaľ neobjavené športové talenty, ktoré v budúcnosti môžu reprezentovať Slovenskú republiku. U detí sa pravidelnou športovou činnosťou vytvárajú návyky k pohybu a zdravému životnému štýlu.

Šport prináša rôzne benefity, ako je napríklad prevencia proti obezite, zbavenie sa stresu, trávenie voľného času v kolektíve či dosahovanie individuálnych alebo kolektívnych športových úspechov. Šport predstavuje dôležitú súčasť psychohygieny detí.

Ak zamestnanec vynaloží ročne na športovú činnosť dieťaťa 500 eur a viac, zamestnávateľ mu na túto športovú činnosť dieťaťa môže prispieť maximálnou sumou 275 eur ročne.

Príspevok si môžu uplatniť aj SZČO

Ak zamestnanec na športovú činnosť dieťaťa vynaloží menej ako 500 eur ročne, zamestnávateľ mu môže prispieť nižšou sumou, ktorá bude predstavovať príslušný príspevok na športovú činnosť dieťaťa v sume 55 percent oprávnených výdavkov zamestnanca.

Zamestnávateľ tento príspevok môže poskytnúť aj takému zamestnancovi, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas, ak jeho pracovný pomer u zamestnávateľa trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov.

Príspevok na športovú činnosť dieťaťa si môžu vo svojich daňových výdavkoch (nákladoch) uplatniť aj samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré vykonávajú podnikateľskú činnosť nepretržite najmenej 24 mesiacov, ak im nebol tento príspevok na športovú činnosť dieťaťa počas roka už poskytnutý ich zamestnávateľom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoDušan TittelEva SmolíkováTibor BernaťákTibor Jančula
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana