Bez názvu
Zľava: Bývalá hviezda Juventusu Turín a krstný otec knihy Pavel Nedvěd, kapitán slovenskej futbalovej reprezentácie a stredopoliar talianskeho SSC Neapol Marek Hamšík a autor knihy Ivor Lehoťan počas krstu knihy s názvom „Najmladší kapitán Marek Hamšík“ Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) –

SLOVENSKO:

2. – Slovenské basketbalové reprezentantky prišli o trénerku, Američanka Pokey Chatmanová zamierila do ženskej zámorskej súťaže WNBA do klubu Chicago Sky.

2. – VV SFZ odvolal generálneho sekretára Miloša Tomáša, do konca roka poveril výkonom funkcie Milana Vojteka a od 1. januára 2011 funkciu prevezme Jozef Kliment.

3. – Futbalisti MŠK Žilina prehrali v stretnutí 4. kola v F-skupine Ligy majstrov 2010/2011 na domácom trávniku s francúzskym Olympique Marseille 0:7 (0:4).

6. – Hokejový brankár Ján Lašák sa dohodol na kontrakte do konca sezóny s fínskym Jokeritom Helsinki.

6. – Športová gymnastka Mária Homolová obsadila na pretekoch elitnej A-kategórie Svetového pohára v Osijeku vo finále na bradlách napriek pádu výborné 4. miesto.

7. – Tenistka Daniela Hantuchová prehrala v stretnutí o konečné 3. miesto na Commonwealth Bank Tournament of Champions na indonézskom ostrove Bali s Japonkou Kimiko Dateovou-Krummovou 5:7, 5:7.

7. – Veslár Lukáš Babač získal na MS v Lake Karapiro na Novom Zélande v neolympijskej disciplíne skif ľahkých váh striebornú medailu.

7. – Michal Hlinka (KŠK Stará Ľubovňa) si na 64. MS v kulturistike mužov v Baku vybojoval striebornú medailu v kategórii do 60 kg.

8. – Novým trénerom futbalistov FK Dukla Banská Bystrica sa stal Štefan Zaťko, nahradil Karola Marka, ktorý odišiel do Baníka Ostrava.

9. – Spolupráca tenistu Michala Mertiňáka s Čechom Františkom Čermákom vo štvorhre sa po dvoch rokoch skončila, od sezóny 2011 bude hrať Mertiňák s bývalým lídrom deblového svetového rebríčka Bahamčanom Markom Knowlesom.

10. – Basketbalistky tímu Dobrí anjeli Košice zvíťazili vo svojm treťom vystúpení v A-skupine Euroligy na pôde TTT Riga 77:60.

12. – Útočník Mário Bližňák si otvoril strelecký účet v NHL, vo svojej sezónnej premiére prispel k víťazstvu Vancouveru na ľade Ottawy 6:2 jedným gólom.

13. – Zjazdárka Veronika Zuzulová obsadila 11. miesto v úvodnom slalome novej sezóny Svetového pohára v alpskom lyžovaní vo fínskom Levi.

14. – Obranca Tomáš Hubočan slávil v predstihu futbalový titul s tímom Zenit Petrohrad.

14. – Slovenská hokejová reprezentácia obsadila na Nemeckom pohári v Mníchove rovnako ako pred rokom posledné 4. miesto. Zverenci trénera Glena Hanlona postupne podľahli Švajčiarsku (0:2), zdolali Nemecko (3:2 po predĺžení) a napokon prehrali s Kanadou (2:3 po sam. nájazdoch).

14. – Vodní pólisti ČH Hornets Košice prehrali v úvodnom zápase osemfinále Pohára LEN v Budapešti s domácim tímom Honvéd Groupama 8:14.

15. – Trávou z futbalového štadióna SSC Neapol pokrstil v Bratislave bývalý český futbalový reprezentant a hviezda Juventusu Turín Pavel Nedvěd knihu o živote a futbalovej kariére 23-ročného kapitána slovenskej reprezentácie Mareka Hamšíka s názvom „Najmladší kapitán Marek Hamšík.“

16. – Novým trénerom hokejistov Slovana Bratislava sa stal Zdeno Cíger, ktorý sa na lavičku „belasých“ vrátil po dvoch rokoch. Na poste nahradil českého kouča Pavla Hyneka.

17. – Slovenská futbalová reprezentácia podľahla v Bratislave v medzištátnom priateľskom stretnutí Bosne a Hercegovine 2:3 (1:1).

17. – Basketbalistky tímu Dobrí anjeli Košice zvíťazili v A-skupine Európskej ligy nad maďarským MiZo Pécs 75:57.

18. – ADA SR oznámila, že dvaja slovenskí športovci mali v uplynulých mesiacoch pozitívny dopingový nález. Ich mená nezverejnila.

19. – Tenista Dominik Hrbatý po štvrťfinálovej prehre na medzinárodnom turnaji ATP Challenger Tour Ritro Slovak Open v Bratislave s Igorom Kunicynom (Rus.) 4:6, 7:5, 6:7 (2) oznámil, že uvažuje ukončiť svoju športovú kariéru.

20. – Za najlepšiu hokejistku Slovenska v 20. storočí vyhlásili v Martine Žanetu Malachovú-Nemcovú z Dubnice, titul najlepšej súčasnej hráčky SR patrí Jane Kapustovej.

20. – Slovenská vodnopólová reprezentácia prehrala v kvalifikácii o postup na ME 2012 v Rumunsku 5:8.

21. – Na MS v klasickej kulturistike mužov v Budapešti získal v kategórii do 175 cm Andrej Varga striebro, v kategórii nad 180 cm Ľuboš Maliňák bronz.

22. – Plavec Ľuboš Križko priznal, že slovenským športovcom, ktorý mal 12. augusta 2010 na antidopingovom teste v zahraničí pozitívny test na látku tamoxifén, je on. Tvrdil, že ho oklamal človek, ktorý mu odporúčal doplnkovú výživu od roku 2004.

23. – Bývalého slovenského hokejového reprezentanta Ľubomíra Kolníka uznala sudkyňa nitrianskeho súdu vinným z vydierania a vyhrážania sa asistentke hokejového klubu HK Nitra Lenke Laukovej a udelila mu podmienečný trest na dva roky.

23. – Nový futbalový štadión, ktorý bude využívať slovenská futbalová reprezentácia, nepostavia na Tehelnom poli, ale bude stáť na okraji bratislavskej mestskej časti Petržalka pri hrádzi v blízkosti plánovaného nultého diaľničného obchvatu Bratislavy.

23. – Futbalisti MŠK Žilina prehrali v 5. kole v základnej F-skupine Ligy majstrov 2010/2011 na trávniku anglického veľkoklubu FC Chelsea 1:2, hoci po prvom polčase viedli 1:0. Skóre otvoril v 19. min beninský legionár v službách MŠK Babatounde Bello.

24. – Basketbalistky Dobrých anjelov Košice podľahli v zápase 5. kola A-skupiny Euroligy žien na pôde poľského tímu Wisla Can-Pack Krakov 61:66.

24. – Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v stretnutí 5. kola I-skupiny Európskeho pohára FIBA nad belgickým tímom Lotto Young Cats Brusel 79:43 a zabezpečili si postup do vyraďovacej časti.

24. – Volejbalisti Chemesu Humenné podľahli v odvete 2. kola Vyzývacieho pohára na pôde rumunského tímu Unirea Dej 0:3 a potom neuspeli ani v tzv. zlatom sete (13:15), čo znamenalo ich rozlúčku s účinkovaním v európskej pohárovej súťaži.

26. – Slovenským Koňom roka 2010 sa stal Innovator zo stajne OMS Vladimíra Levárskeho a Petra Šimečka, získal 74 percent hlasov.

28. – Jesenným majstrom v najvyššej slovenskej futbalovej súťaži Corgoň lige 2010/2011 sa stal obhajca titulu MŠK Žilina. V druhej najvyššej súťaži je po jeseni lídrom AS Trenčín.

28. – Staronovým prezidentom Slovenského tenisového zväzu (STZ) na ďalšie štyri roky sa stal Tibor Macko, ktorý na čele inštitúcie pôsobí od roku 1998.

28.- Veronika Zuzulová obsadila 4. miesto v slalome žien v rámci Svetového pohára alpských lyžiarok v americkom Aspene, od 3. miesta ju delilo len 8 stotín sekundy.

Trofej z Turnaja majstrov pre Federera

ZAHRANIČIE:

1. – Anglický golfista Lee Westwood zosadil Tigera Woodsa z pozície svetovej jednotky. Američan prišiel o post najlepšieho golfistu sveta po viac ako piatich rokoch, na vrchole renkingu bol 281 týždňov.

1. – Bejzbalisti San Francisco Giants zdolali v piatom stretnutí Svetovej série Texas Rangers 3:1, sériu vyhrali 4:1 na zápasy a po 56 rokoch získali pre klub víťaznú trofej.

7. – Majster sveta v súťaži cestných motocyklov v triede MotoGP Španiel Jorge Lorenzo triumfom na záverečnej Veľkej cene Španielska vo Valencii vytvoril s 383 bodmi nový rekord seriálu MS.

7. – Tenistky Talianska obhájili triumf v Pohári federácie reprezentačných družstiev žien. Vo finále v San Diegu zvíťazili nad domácimi Američankami 3:1.

13. – O nový svetový rekord v kategórii do 53 kg sa postarala čínska vzpieračka Li Ping. Na Ázijských hrách v Kuang-čou nadvíhala v dvojboji nad hlavu 230 kg.

14. – Nemec Sebastian Vettel na vozidle Red Bull sa stal ako 23-ročný najmladším majstrom sveta formuly 1 v histórii. V Pohári konštruktérov sa radovali z celkového prvenstva jazdci Red Bullu.

18. – FIFA potrestala Amosa Adamua z Nigérie a Reynalda Temariho z Tahiti zákazom hlasovania o usporiadateľovi MS 2018 a 2022 a zároveň ich suspendovala pre podozrenie z korupcie.

20. – Nórka Marit Björgenová vyhrala v Gällivare úvodné preteky jubilejného 30. ročníka Svetového pohára v behu na lyžiach na 10 km voľnou technikou, bolo to jej jubilejné 40. prvenstvo v pretekoch SP.

21. – Keňana Davida Rudishu a Blanku Vlašičovú z Chorvátska vyhlásili v Monte Carle za najlepších svetových atlétov roka 2010. Obaja vyhrali prestížnu anketu prvýkrát v kariére.

24. – Austrálčan Saša Ognenovski sa stal najlepším futbalistom Ázijskej futbalovej konfederácie (AFC) za rok 2010.

28. – Švajčiarsky tenista Roger Federer zvíťazil vo finále dvojhry na šampionáte ATP World Tour Finals v Londýne nad Španielom Rafaelom Nadalom 6:3, 3:6, 6:1. Na prestížnom podujatí triumfoval piaty raz. Vo štvorhre získali titul Kanaďan Daniel Nestor so Srbom Nenadom Zimonjičom.

Viac k osobe Daniel NestorDaniela HantuchováDominik HrbatýJán LašákJorge LorenzoĽuboš KrižkoLuboš MaliňákLukáš BabačMário BližňákMarit BjörgenováMichal HlinkaPavel NedvědRoger FedererSebastian VettelTomáš HubočanVeronika ZuzulováZdeno Cíger