Športové udalosti, ktoré sa stali vo februári 2010

Prvé slovenské zlato
Biatlonistka Anastazia Kuzminová na stupni víťazov po tom, ako vyhrala biatlonový šprint na 7,5 km na ZOH 2010. Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 29. decembra (WEBNOVINY) –

SLOVENSKO:

5. – Futbalový reprezentant Ján Kozák prestúpil zo Slovana Bratislava do rumunského tímu FC Temešvár.

5. – Dobrí anjeli Košice postúpili do štvrťfinále Euroligy basketbalistiek 2009/2010, v osemfinále vyradili talianske družstvo Beretta-Famila Schio po výsledkoch 70:67 (vonku) a 65:59 (doma).

7. – Futbalisti Slovenska sa v kvalifikácii o postup na ME 2012 v Poľsku a na Ukrajine stretnú v B-skupine s Ruskom, Írskom, Macedónskom, Arménskom a Andorrou.

7. – Slovenské tenistky zdolali Čínu 3:2 v bratislavskom stretnutí 1. kola II. svetovej skupiny ročníka 2010.

10. – Volejbalisti slovenského vicemajstra VK Chemes Humenné vypadli v osemfinále Vyzývacieho pohára (Challenge Cup) s favorizovaným francúzskym klubom Stade Poitevin Poitiers po výsledkoch 3:2 (doma) a 0:3 (vonku).

12. – Slovenská reprezentantka Zuzana Žirková obsadila v ankete o najlepšiu basketbalistku Európy za rok 2009 tretíkrát 8. priečku.

13. – Najlepším futsalistom Slovenska za rok 2009 sa stal Peter Haľko (Slov-matic FOFO Bratislava).

13. – Hádzanárky Slovana Duslo Šaľa remizovali v macedónskom Skopje s domácim Metalurgom 27:27, čo po domácej prehre 23:24 znamenalo ich vyradenie v osemfinálovom 4. kole Vyzývacieho pohára.

13. – Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová zvíťazila na zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri v rýchlostných pretekoch žien na 7,5 km a získala historicky prvú zlatú medailu pre samostatné Slovensko na ZOH.

13. – Slovenské hokejistky vo svojej premiére na ZOH podľahli domácej Kanade vysoko 0:18. Výškou prehry sa postarali o negatívny rekord v histórii ženských olympijských turnajov.

14. – Basketbalisti AB Cosmetics Pezinok získali tretíkrát po sebe Slovenský pohár, keď vo finále na domácej palubovke zdolali BK SPU Nitra 95:72.

14. – Hádzanárky ŠKP Bratislava sa po prehrách 26:31 a 30:31 na palubovke dánskeho Randersu rozlúčili s účinkovaním v Pohári EHF v osemfinálovom 4. kole.

14. – Biatlonista Pavol Hurajt skončil siedmy v rýchlostných pretekoch na 10 km na zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri.

16. – Biatlonistka Anastasia Kuzminová získala na zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri striebornú medailu v stíhacích pretekoch žien na 10 km.

17. – Hokejisti Slovenska vstúpili do turnaja mužov na zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri prehrou 1:3 v derby s Českom.

18. – Biatlonista Pavol Hurajt obsadil 5. miesto vo vytrvalostných pretekoch na 20 km na zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri.

20. – Hádzanári Tatrana Prešov prehrali v odvetnom zápase osemfinálového 4. kola Pohára EHF doma so slovinským RK Celje Pivovarna Laško tesne 25:26 a keďže podľahli aj na palubovke v Celje 32:35, so súťažou sa rozlúčili.

21. – Biatlonista Pavol Hurajt získal na zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri bronzovú medailu v pretekoch mužov na 15 km s hromadným štartom.

21. – Biatlonistka Anastasia Kuzminová obsadila na zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri v pretekoch žien na 12,5 km s hromadným štartom 8. miesto.

22. – Tenista Karol Beck vo svojom oficiálnom stanovisku odmietol návrat do daviscupového tímu SR.

24. – Hokejový reprezentant Miroslav Šatan sa nestal členom Medzinárodného olympijského výboru (MOV), keď neuspel vo voľbách do komisie športovcov.

24. – Slovenskí hokejisti zvíťazili na zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri vo štvrťfinále nad obhajcom prvenstva Švédskom 4:3 a prvýkrát v histórii postúpili do semifinále. O deň skôr si účasť vo štvrťfinále vybojovali v barážovom dueli s Nórskom (4:3).

26. – Basketbalistky družstva Dobrí anjeli Košice podľahli v oboch zápasoch štvrťfinále Európskej ligy žien ruskému UMMC Jekaterinburg 56:81 (vonku) a 60:65 (doma) a s účinkovaním v súťaži sa rozlúčili.

26. – Slovenskí hokejisti podľahli na zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri v semifinále domácej reprezentácii tesne 2:3.

27. – Slovenskí hokejisti podľahli na zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri v stretnutí o 3. miesto na mužskom turnaji výberu Fínska 3:5 a obsadili konečnú 4. priečku.

28. – Slovenský útočník Pavol Demitra sa stal s 10 bodmi (3+7) najproduktívnejším hráčom olympijského hokejového turnaja mužov, navyše so 7 prihrávkami bol najlepší v hodnotení počtu asistencií. Demitra sa zároveň dostal aj do All-Star tímu ZOH.

28. – Slovenský hokejista Ľubomír Višňovský sa previnil voči dopingovým pravidlám, keď ho na ZOH vo Vancouveri pozitívne testovali po zápase s Nórskom na zakázaný stimulant pseudoefedrín. Od MOV dostal za užitie lieku proti prechladnutiu, ktorý obsahoval zakázanú látku, iba napomenutie.

28. – Slovensku patrila v hodnotení krajín na XXI. ZOH vo Vancouveri 17. priečka s medailovou bilanciou 1 – 1 – 1.

Olympiáda

ZAHRANIČIE

7. – V poradí 44. ročník Super Bowlu v Miami New Orleans Saints – Indianapolis Colts 31:17 sledovalo pri televíznych obrazovkách 106,5 miliónov divákov.

12. – Začali sa XXI. zimné olympijské hry v kanadskom Vancouveri, vlajkonosičom slovenskej výpravy bol hokejista Žigmund Pálffy.

12. – Niekoľko hodín pred začiatkom zimných olympijských hier v kanadskom Vancouveri zomrel na následky zranení pri havárii počas tréningu gruzínsky sánkar Nodar Kumaritašvili.

14. – V Zápase hviezd zámorskej basketbalovej NBA zvíťazil výber Východnej konferencie nad Západnou tesne 141:139.

20. – Švajčiarsky skokan na lyžiach Simon Ammann si triumfom na veľkom mostíku vybojoval na zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri už druhú zlatú medailu a s celkovo štyrmi najvzácnejšími individuálnymi kovmi je historicky najúspešnejším športovcom v tomto odvetví na ZOH.

26. – Nórsky biatlonista Ole Einar Björndalen sa ziskom zlatej medaily na ZOH 2010 vo Vancouveri v štafete na 4 x 7,5 km zaradil už na druhú priečku v poradí najúspešnejších športovcov v histórii zimných olympijských hier (6 – 4 – 1) za svojho krajana, bežca na lyžiach Björna Dählieho (8 – 4 – 0).

27. – Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová zakončila svoje účinkovanie na zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri ziskom piateho kovu a s bilanciou 3 zlaté, 1 strieborná, 1 bronzová medaila sa stala najúspešnejšou športovkyňou ZOH 2010.

27. – Nemecký bobista André Lange ukončil svoju úspešnú kariéru striebornou medailou v štvorboboch na zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri. So ziskom 4 zlatých a 1 striebornej medaily je najúspešnejším bobistom v histórii ZOH.

28. – Vo finále hokejového turnaja mužov na zimných olympijských hrách vo Vancouveri zvíťazila Kanada na USA 3:2 po predĺžení.

28. – Kanada zvíťazila s bilanciou 14 – 7 – 5 v medailovom hodnotení krajín na zimných olympijských hrách vo Vancouveri. So ziskom 14 zlatých medailí prekonala rekord v počte olympijských víťazstiev jednej krajiny na ZOH.

28. – Skončili sa XXI. zimné olympijské hry v kanadskom Vancouveri, na záverečnom ceremoniáli niesol slovenskú vlajku biatlonista Pavol Hurajt.

Viac k osobe Anastasia KuzminováAndré LangeJán KozákKarol BeckĽubomír VišňovskýMarit BjörgenováMiroslav ŠatanNodar KumaritašviliOle Einar BjörndalenPavol DemitraPavol HurajtSimon AmmannŽigmund PálffyZuzana Žirková