Spôsob rozdelenia Československa patrí medzi výnimočné príbehy, Lajčák vníma aj hlboké ľudské väzby

Miroslav Lajčák
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Foto: SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 28. októbra (WebNoviny.sk) – Vyhlásenie Československa v povojnovej situácii bol revolučný počin, ktorý si vyžadoval osobnú odvahu a silnú víziu. Spoločný štát vybojovaný na frontoch prvej svetovej vojny bol tou najlepšou alternatívou v danom čase.

Uviedol to v piatok minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, ktorý spoločne s českým rezortným partnerom Tomášom Petříčkom slávnostne otvorili konferenciu s názvom „Kam dnes smeruje česká a slovenská diplomacia?“.

Akcia sa konala v pražskom Černínskom paláci pri príležitosti prezentácie spoločných aktivít pripomínajúcich si tohtoročné významné „osmičkové“ výročia v dejinách Slovenska a Česka. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.

Diplomati hrali významnú úlohu

Ako Lajčák dodal, Československo sa stalo jednou z najmodernejších a najdemokratickejších krajín sveta. Vyzdvihol, že diplomati hrali významnú úlohu v kľúčových obdobiach našej štátnosti, najmä pokiaľ ide o obdobie druhej svetovej vojny.

„Boli to práve diplomati, ktorí v kritickom momente pracovali na zachovaní právnej kontinuity ČSR a získavali medzinárodnú podporu pre znovuobnovenie republiky. Aj napriek traumám dvadsiateho storočia vznikli medzi našimi národmi hlboké občianske, kultúrne a ľudské väzby,“ skonštatoval šéf slovenskej diplomacie.

Sme rovnocennou súčasťou spoločenstva demokratických štátov

Na margo rozdelenia spoločného štátu v deväťdesiatych rokoch minulého storočia skonštatoval, že spôsob, akým k nemu došlo, nemá v európskych dejinách veľa precedensov a radí sa medzi výnimočné príbehy. K historickej ceste našich národov, ktorá sa začala vznikom spoločného štátu až po dnešok, Lajčák povedal, že „naše národy pridlho ležali v priesečníku geopolitických záujmov mocností a opakovane na to doplácali“.

„Dnes sme rovnocennou súčasťou spoločenstva demokratických štátov, ktoré vytvorili Európsku úniu a EÚ je náš vitálny životný priestor,“ uviedol ďalej šéf slovenskej diplomacie, pričom aj v dnešných nejednoduchých časoch by sme sa podľa neho mali inšpirovať našimi historickými skúsenosťami.

Aj v tejto súvislosti apeloval na dôležitosť dodržiavania princípov multilaterálneho systému odvolajúc sa na skúsenosti s Mníchovským diktátom a Viedenskou arbitrážou. Po úvodnom vystúpení diskutoval šéf slovenskej diplomacie spolu s českým ministrom a účastníkmi konferencie o výzvach, pred ktorými dnes stoja obe krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Lajčák
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR