Spotreba tepla na Slovensku z roka na rok klesá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Radiátor
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 7. augusta (WebNoviny.sk) – Spotreba tepla na Slovensku z roka na rok klesá. Ako vyplýva z údajov zverejnených Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), kým v minulom roku sa dodalo slovenským odberateľom necelých 14 tisíc gigawatthodín tepla, pred štyrmi rokmi to bolo o zhruba dve tisíc gigawatthodín viac. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk konateľ spoločnosti Teplo GGE Rudolf Pradla, za znižovaním spotreby tepla treba hľadať teplejšie zimy, ako aj realizáciu úsporných opatrení zo strany odberateľov.

„Samozrejme v prvom rade je tu faktor počasia, ktoré neovplyvní nikto. Na strane znižovania spotreby samozrejme počítame aj my so znižovaním spotreby vďaka zatepľovaniu budov a zvyšovaniu efektívnosti spotreby,“ uviedol Pradla. Podľa neho tak spotrebu tepla môže v nasledujúcich vykurovacích sezónach zvýšiť najmä vyšší hospodársky rast. „No a možný nárast spotreby tepla závisí v konečnom dôsledku samozrejme aj od toho, či sa nám bude dariť pripájať nových odberateľov,“ doplnil Pradla.

Podľa údajov ÚRSO v teplárenských systémoch s technológiou kombinovanej výroby elektriny a tepla je vyrábaných takmer 54 % tepla a zvyšok v blokových a domových kotolniach. Teplárenské spoločnosti v súčasnosti podľa Pradlu robia všetko preto, aby tento podiel zachovali a zvyšovali. „Na rozdiel od individuálnych zdrojov priebežne investujú výrobcovia tepla do zvyšovania efektivity a ekológie výroby a dodávky tepla. A samozrejme sa snažíme získavať nových odberateľov, pretože aj to je spôsob ako znižovať celkové náklady pre všetkých, teda aj súčasných, koncových odberateľov,“ dodal.

Či sa bude v budúcnosti vyrábať viac tepla vo veľkých teplárňach alebo v domových kotolniach, bude záležať aj od politiky štátu. „Ak štát zachová vyrovnanú súťaž, a tým aj podmienky pre ekologickú a efektívnu centralizovanú výrobu, nie je dôvod, aby pomery výraznejšie klesali,“ konštatoval Pradla.

Stále sa na Slovensku najviac tepla vyrába vďaka zemnému plynu. Práve prostredníctvom neho sa vyrobilo vlani 55 % z celkového vyrobeného množstva tepla. Nasleduje biomasa s 27-percentným podielom. „V posledných dvoch rokoch sa postavilo na Slovensku približne 110 bioplynových staníc, z ktorých 36 dodáva okrem elektriny aj teplo,“ dodal regulátor. Stále sa na Slovensku vyrába teplo aj prostredníctvom uhlia, ale pri tejto komodite ide o klesajúci trend. Kým pred štyrmi rokmi sa na výrobu tepla spálilo vyše 700 ton uhlia, vlani to bolo necelých 580 ton. Teplo vyrobené z bioplynu predstavuje zhruba dve percentá z celkovej dodávky tepla.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví