Spotrebiteľ zo Slovenska si kúpil vo Viedni vaječné zmesi s fipronilom

Vajcia; potraviny
Foto: ilustračné, thinkstock.com

BRATISLAVA 24. augusta (WebNoviny.sk) – Spotrebiteľ zo Slovenska si kúpil v predajni Metro vo Viedni – Simmering 4. júla výrobky, ktoré obsahovali fipronil. Informoval o tom vo štvrtok hlavný hygienik SR Ján Mikas. Konkrétne ide o výrobky Wiesenhof Eifix – Eigelb Bodenhaltung flüssig, pasteurisiert, L 6041-0, Wiesenhof Eifix – Schlemmer Rührei Bodenhaltung flüssig, pasteurisiert, L6073-0.

„Keďže sa uvedené výrobky ešte môžu nachádzať u spotrebiteľov, respektíve na trhu, odporúčame, aby zakúpené výrobky neboli používané a prípadne boli vrátené späť do miesta predaja Metro, Viedeň – Simmering, Rakúsko,“ odporučil Mikas.

Vajcia s rezíduami pesticídu fipronil pochádzajú z holandských fariem. Kontaminované vajcia sa už objavili v najmenej 16 európskych štátoch a v Hongkongu. Pre dospelých by konzumácia menšieho množstva takýchto vajec nemala predstavovať zdravotný problém, u detí je však zdravotné riziko výrazne väčšie. Pri konzumácii väčšieho množstva hrozia poruchy funkcie pečene, obličiek či štítnej žľazy, minimálne však nevoľnosti a závrate.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas