Spoveď letušky z lietadla smrti, opísala sekundy pred pádom

Chapecoense
Kolumbijské úrady oficiálne informovali o znížení počtu obetí z pôvodných 75 na 71 s tým, že štyria pasažieri na palubu lietadla napokon pred jeho štartom nenastúpili. Foto: SITA/AP

CHAPECÓ 30. novembra (WebNoviny.sk) – Minimálne polovica zo šiestich preživších pasažierov lietadla „smrti“, ktoré smerovalo do kolumbijského Medellínu, musí rátať s trvalými zdravotnými následkami. Ide o hráčov brazílskeho futbalového tímu Chapecoense, ktorí mali v stredu v Medellíne proti miestnemu Atléticu odohrať finále Juhoamerického pohára (Copa Sudamericana), obdoby Európskej ligy.

Danilo volal manželke, že prežil, ale neskôr skonal v nemocnici

Náhradný brankár tímu Chapecoense Jackson Follmann po amputácii prišiel o pravú nohu a hrozí mu aj strata ľavej. Obranca Hélio Hermito Zampier Neto má zasa ťažké poranenie hlavy a tiež otvorené zlomeniny.

Musí byť pod stálym lekárskym dohľadom, bližšie závery v jeho prípade budú známe po 48 hodinách od nehody. To platí aj o obrancovi Alanovi Ruschelovi, ktorému operovali chrbticu. Nehodu pôvodne prežil aj ďalší brankár Marcos Danilo, ale neskôr skonal v nemocnici. Britský The Sun informoval, že pred smrťou dokonca telefonoval s manželkou, že je v nemocnici, a teda prežil. Zanechal aj malého synčeka.

Jediným z dvoch desiatok novinárov, ktorý prežil tragédiu, je Rafael Henzel, ktorému zistili mnohopočetné zlomeniny rebier a tiež prepichnuté pľúca, rovnako je pod stálym pozorovaním. Zostávajúci dvaja účastníci tragického letu, ktorí prežili, sú na tom údajne zdravotne lepšie.

Letuška Ximena Suárezová a letový technik Erwin Tumiri majú mať iba ľahšie zranenia a mali by byť schopní dávať rozhovory médiám. „Pamätám si len, že zhasli svetlá a potom už nebolo nič,“ uviedla pôvodom Bolívijčanka Suárezová na webe infobae.com.

Podľa guvernéra predmetného okresu Luisa Péreza si Suárezová nemohla nič viac pamätať, lebo po náraze lietadla na zem nastala explózia. Podľa kolumbijských úradov letuška utrpela zlomeniny na nohách, rukách aj krku, ale je mimo ohrozenia života. Dvadsaťosemročná Suárezová je zatiaľ jediná, ktorá dokázala vyšetrovateľom niečo povedať. Na výpoveď Erwina Tumiriho sa zatiaľ čaká.

Našli čiernke skrinky

Kolumbijské úrady oficiálne informovali o znížení počtu obetí z pôvodných 75 na 71 s tým, že štyria pasažieri na palubu lietadla napokon pred jeho štartom nenastúpili. Civilná letecká správa Kolumbie oznámila, že jej pracovníci našli na mieste nehody charterového lietadla s brazílskym futbalovým tímom obe čierne skrinky z havarovaného stroja.

Spoločnosť Aerocivil na Twitteri uviedla, že oba letové záznamníky sú „v dokonalom stave“. Ako možná príčina tragédie sa v prvých správach uvádzal nedostatok paliva, neskôr sa objavila aj možnosť výpadku elektrického prúdu, ktorú podporila aj krátka výpoveď Suárezovej.

Klub Chapecoense založili v roku 1973, od vlaňajška je účastníkom najvyššej brazílskej súťaže a práve v uplynulých mesiacoch prežíval najúspešnejšie obdobie v celej svojej histórii. Pred posledným kolom aktuálneho ročníka figurovalo Chapecoense v tabuľke na 9. mieste, Palmeiras pred dvoma dňami spečatil majstrovský titul práve víťazstvom nad týmto tímom 1:0. Už istý brazílsky majster požiadal národnú konfederáciu, aby jeho hráči mohli nastúpiť na posledný zápas sezóny s Vitóriou v dresoch Chapecoense. Tí mali v nedeľu v Serie A hrať doma s Atléticom Mineiro.

Katedrála v meste Chapecu sa v stredu zaplnila tisícmi trúchliacich za obeťami leteckého nešťastia v Kolumbii, pri ktorom zahynulo aj 19 futbalistov miestneho klubu Chapecoense. Ešte viac ľudí prišlo do Areny Rondá, kde tím hráva svoje domáce zápasy. „Celé mesto hlboko zasiahlo, že sme prišli skoro o všetkých našich hráčov takýmto tragickým spôsobom,“ povedala pred Katedrálou svätého Antónia jedna zo smútiacich Carla Vilembriniová. Ako všetci ostatní mala na sebe zeleno-biely dres Chapecoense.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom