SPP sa podarilo podpísať dodatok k zmluve s Gazpromom

Plyn
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 17. januára (WEBNOVINY) –

Zmluva s Gazpromom

Slovenský plynárenský priemysel podpísal s ruskou spoločnosťou Gazprom export 20-ročnú zmluvu na dodávku zemného plynu koncom roka 2008.

Na základe pôvodnej zmluvy má SPP do roku 2028 nakúpiť približne 130 miliárd metrov kubických zemného plynu a jej dcérska spoločnosť Eustream prepraviť približne jeden bilión metrov kubických zemného plynu.

Za aké ceny má SPP od ruského gigantu nakupovať plyn, spoločnosti nezverejnili.

Slovenskému plynárenskému priemyslu, a.s. (SPP) sa podarilo podpísať dodatok k zmluve s ruskou spoločnosťou Gazprom. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca SPP Ondrej Šebesta, na základe dodatku sa upravuje nákupná cena zemného plynu.

„Podobne ako ďalšie európske energetické spoločnosti aj SPP podpísal s firmou Gazprom Export dodatok k dlhodobému kontraktu o dodávke zemného plynu. Nová úprava zmluvného vzťahu reviduje nákupnú cenu plynu tak, aby do väčšej miery odrážala aktuálny vývoj trhových cien plynu,“ uviedol Šebesta.

Slovenskému dominantnému dodávateľovi plynu sa tak bude lepšie „dýchať“ v konkurenčnom boji o zákazníka. Alternatívni dodávatelia plynu totiž svoje nižšie ceny plynu odôvodňovali možnosťou nákupu lacnejšieho plynu na spotových trhoch. Viacerí alternatívni hráči poukazovali na nevýhodnosť dlhodobej zmluvy s jedným dodávateľom plynu.

Podľa SPP podpisom dodatku sa naopak potvrdil záväzok oboch partnerov smerom k bezpečnosti a stabilite dodávok plynu pre všetkých zákazníkov SPP z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska. „Dlhodobá zmluva s Gazpromom je jedným zo základov energetickej bezpečnosti Slovenska,“ konštatoval Šebesta.

Slovenský plynárenský priemysel je nadnárodná energetická plynárenská spoločnosť. Akcionármi spoločnosti sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku (51 %) a konzorcium Slovak Gas Holding pozostávajúce zo spoločností E.ON Ruhrgas a GDF SUEZ (49 %).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie GazpromSPP Slovenský plynárenský priemysel