Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn
SPP
30. 06. 2011 11:11 Ekonomika od SITASITA Diskusia

SPP volá po ukončení regulácie cien pre domácnosti

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) – Regulácia cien zemného plynu pre domácnosti by už mala byť podľa Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP) minulosťou. Podľa plynárov totiž aj v tomto segmente už existuje skutočná liberalizácia trhu. “Domnievame sa, že cenová regulácia v oblasti dodávky plynu by mala byť vzhľadom na vývoj trhu na Slovensku ukončená. Po úplnej liberalizácii neregulovaného trhu je v súčasnosti totiž konkurencia skutočnosťou aj v doteraz regulovaných segmentoch,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Návrh novej vyhlášky, ktorá stanovuje spôsob cenovej regulácie v oblasti plynárenstva, zatiaľ zachováva cenovú reguláciu tak plynu pre domácnosti, ako aj v oblasti plynu na výrobu tepla určeného pre domácnosti. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) však vidí do budúcna priestor na zrušenie regulácie cien energií pre domácnosti v oblastiach, kde už pôsobia alternatívni hráči. Podľa regulačného úradu s postupnou dereguláciou počíta aj nová regulačná politika na roky 2012 až 2016. “Nová regulačná politika počíta s postupnou dereguláciou aj pri dodávkach elektriny či plynu pre domácnosti. Sme na to pripravení. Len musí byť vytvorená primárna legislatíva,“ povedal pri pripomienkovaní regulačnej politiky šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík.

Z deregulácie cien energií by mohli podľa plynárov ťažiť predovšetkým samotné domácnosti

“Deregulácia cien môže umožniť úplnú a nediskriminačnú súťaž na trhu dodávok plynu a prinesie benefity spotrebiteľom energií v podobe kvalitnejších služieb a ich širšej ponuky,“ dodal Šebesta. Ukončeniu regulácie cien plynu pre domácnosti sa nebráni ani alternatívny dodávateľ plynu, spoločnosť ČEZ Slovensko. “Pokiaľ bude na Slovensku funkčný trh a dostatočná konkurencia, domnievame sa, že regulácia stratí svoj význam,“ reagoval pre agentúru SITA konateľ ČEZ Slovensko Igor Nagy.

Plynárom v novej vyhláške o spôsobe cenovej regulácie v oblasti plynárenstva, ktorá by mala začať platiť od polovice júla tohto roka, sa nepozdávajú vzorce podľa ktorých sa vypočíta cena plynu. “Je nevyhnutné, aby bol do príslušných vzorcov na výpočet ceny zahrnutý aj funkčný mechanizmus, prostredníctvom ktorého je možné korigovať medziročné rozdiely medzi plánovanými a skutočnými nákladmi a primeraným ziskom,“ zdôraznil Šebesta. Podľa plynárov prostredníctvom takéhoto mechanizmu by bolo možné zmierniť prípadné výkyvy v cenách plynu. “Nevznikal by tak tlak na výrazné zmeny cien počas jedného roka, čo by malo následne menší dopad na spotrebiteľov,“ konštatoval Šebesta.

Ani alternatívnemu hráčovi na trhu s dodávkou plynu pre domácnosti sa úplne nepozdáva nová vyhláška regulačného úradu. Firma ČEZ Slovensko však nateraz svoje pripomienky nechce bližšie komentovať. “Pripomienky sme podali regulačnému úradu, nechceme ich však mediálne publikovať,“ uviedol Nagy.

Doposiaľ na trhu s dodávkami zemného plynu pre domácnosti kraľoval so 100-percentným podielom Slovenský plynárenský priemysel. Ten zabezpečoval dodávku plynu pre zhruba 1,4 milióna slovenských domácností. V tomto roku začali ponúkať dodávku plynu v tomto segmente už aj alternatívni dodávatelia. Okrem spoločnosti ČEZ Slovensko začali oficiálne konkurovať tradičnému dodávateľovi aj firmy RWE Gas Slovensko a Lama Investments. Regulačný úrad začiatkom tohto roka schválil ceny za dodávku plynu pre domácnosti aj pre spoločnosti Business Commercial Finance, Elgas a Vaša energia. Dodávať plyn v tomto segmente zákazníkov chcú aj firmy Magna E.A. a Korlea Invest, a.s.

Odporúčané články

SPP plánuje zvýšiť ceny plynu aj maloodberateľom V hre o akcie SPP ide údajne o viac ako 30 mld. CZK

Neprehliadnite

Foto: Búrlivý potlesk, selfie a skandovanie „Andrej, Andrej“, aj taká bola inaugurácia prezidenta Kisku Copa América štartuje aj s Messim a Suárezom, prvenstvo obhajujú Čiľania Vodič na Fiate unikal pred policajtmi, nezastavili ho varovné výstrely ani deravé pneumatiky Irán odstránil nevybuchnuté nálože z tankera, na ktorý zaútočili v Ománskom zálive Muž obvinený z útoku v Christchurchi poprel obvinenia z terorizmu aj vrážd Mrazivá letná lyžovačka. Strávte letnú dovolenku na ľadovcoch v Európe Progresívne Slovensko a strana Spolu pôjdu ako koalícia aj do parlamentných volieb

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X