SPPK proti zrušeniu zvýhodnenia červenej nafty

Chovan
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 8. septembra (WEBNOVINY) – Plánované zrušenie daňového zvýhodnenia červenej nafty ovplyvní podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory ekonomiku poľnohospodárskej prvovýroby na Slovensku. Komora preto zásadne nesúhlasí s týmto krokom, keďže prichádza v čase, keď sa dramaticky zhoršili hospodárske výsledky podnikania na pôde. „Poľnohospodárstvo sa nachádza v mimoriadne zložitej situácii a akékoľvek zvýšenie daňového zaťaženia, ktoré súvisí s hospodárením na pôde, ju rozhodne neuľahčí,“ zdôraznil predseda komory Vladimír Chovan.

Komora zároveň upozorňuje, že návrh na zrušenie zvýhodnenia červenej nafty prichádza len niekoľko mesiacov po tom, čo Európska komisia povolila Slovensku využívať tento inštitút do 31. decembra 2012. „Ukončenie možnosti využívania daňovo zvýhodnenej nafty negatívne ovplyvní ekonomiku poľnohospodárskej prvovýroby na Slovensku, ktorá musí čeliť dôsledkom vlaňajšej cenovej i odbytovej krízy a tohtoročnej extrémnej nepriazne počasia. Preto s ním zásadne nesúhlasíme,“ konštatuje Chovan.

Zmeny v sadzbe dane z minerálneho oleja pripravil rezort financií s účinnosťou od začiatku budúceho roka. Zverejnil ich v rámci predbežného prehľadu predpokladaných daňových zmien, o ktorých v pondelok rokovala koaličná rada. Znížená sadzba dane na červenú naftu by sa tak mala zrušiť z úrovne 225,71 eur na 1000 litrov a dostať na základnú sadzbu 368 eur, čo by predstavovalo nárast sadzby o 63 %.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír Chovan