Američania neveria Rusom, že sťahujú vojakov. Riziko útoku na Ukrajinu je podľa Bidena vysoké

Vojak, hranica, Ukrajina
Foto: ilustračné, SITA/AP
  • aktualizované 17. februára 16:34

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok upozornil, že existuje veľmi vysoké riziko ruskej invázie na Ukrajinu a môže sa tak stať v priebehu niekoľkých dní. Novinárom v Bielom dome povedal, že Spojené štáty nevidia žiadne známky údajného stiahnutia ruských vojakov od hraníc s Ukrajinou.

Tiež podľa jeho slov majú dôvod veriť, že Rusko sa angažuje v takzvanej operácii pod falošnou vlajkou, aby malo zámienku na útok. „Všetko, čo máme, naznačuje, že sú pripravení ísť na Ukrajinu a zaútočiť na Ukrajinu,“ vyhlásil šéf Bieleho domu.

Rusko musí podniknúť skutočné kroky

Už skôr nemenovaný vysoký predstaviteľ Bieleho domu vyhlásil, že tvrdenie Ruska o sťahovaní vojakov od ukrajinských hraníc je „nepravdivé“. Ten pod podmienkou anonymity dodal, že v ostatných dňoch prišlo k hraniciam s Ukrajinou ďalších sedemtisíc ruských vojakov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Moskva v utorok oznámila, že začala sťahovať svoje vojenské jednotky od hraníc s Ukrajinou, kde sa podľa Západu v ostatných týždňoch zhromaždilo údajne až 150-tisíc vojakov, čo spôsobilo obavy z ruskej invázie k západnému susedovi.

Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) i USA však tvrdia, že zatiaľ nezaznamenali žiadne dôkazy podporujúce tvrdenie Rusov. „Rusko musí podniknúť skutočné kroky smerom k deeskalácii,“ zhodli sa v stredajšom telefonáte americký prezident Joe Biden a nemecký kancelár Olaf Scholz.

Diplomatického riešenia ukrajinskej krízy

Ostražitá ostáva aj Európska únia (EÚ) a to dovtedy, kým sa slová Moskvy nepremietnu do konkrétnych činov. Vo štvrtok to vyhlásila predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová.

Ako dodala, napriek vyhláseniam o sťahovaní vojsk Rusko naďalej zhromažďuje svoje ozbrojené sily v blízkosti hranice s Ukrajinou, informuje spravodajský portál BBC. Vyjadrenia šéfky EK odrážajú podobné obavy, ktoré predtým zazneli zo Spojených štátov alebo Veľkej Británie.

Von der Leyenová podľa svojich slov stále verí v možnosť diplomatického riešenia ukrajinskej krízy, únia však zatiaľ nepoľaví v ostražitosti. „Dúfame v najlepšie, sme však pripravení na najhoršie,“ zdôraznila šéfka komisie pred stretnutím s českým premiérom Petrom Fialom.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Joe BidenOlaf ScholzPetr FialaUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy