Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: A.R.K. technické služby
25. júla 2014 SprávySlovensko od WBN/PRSITA Diskusia(0)

Spred Hlavnej stanice denne vyvezú 70 kíl smetí

BRATISLAVA 25. júla (WBN/PR) – Mesiac po vyčistení okolia Hlavnej stanice cestujúci vnímajú čistejšie a krajšie prostredie. Viac ako polovica opýtaných si všimla menej smetí, čistú zeleň a neprítomnosť zápachu. Okrem poriadku si prajú napríklad aj stojany na bicykle alebo hudbu.

Presne pred mesiacom, 21. a 22. júna 2014 zrealizovala spoločnosť A.R.K. technické služby v spolupráci s Magistrátom mesta Bratislava rozsiahlu akciu na bratislavskej Hlavnej stanici, zameranú na vyčistenie predstaničného priestoru. Do akcie nasadila zdarma svoju techniku a 30 pracovníkov technických služieb, ktorí vyzbierali odpad, vykosili burinu, vyčistili kvetináče, odstránili nelegálne výlepné plochy a vystriekali chodník na autobusovej zastávke. Odviezli 1 tonu odpadkov a 1,5 ton orezaných krovín.

Akcia Spolu pre čistú stanicu pokračuje naďalej počas leta, kedy vstupnou bránou do hlavného mesta prejde oveľa viac návštevníkov a turistov. “Denne vysýpame štyrikrát všetky odpadkové koše a spolu vyvezieme 70 kilogramov prázdnych obalov, papierov, ohorkov, plastových fliaš a iných smetí,” informuje hovorkyňa spoločnosti A.R.K. technické služby, Ester Méraiová. Na dennej báze 8 pracovníkov čistí a zametá chodníky, autobusové zastávky a rigol a raz týždenne vyzametajú a vystriekajú aj priľahlú cestu na stanicu.

Úbytok špiny v okolí stanice si všimli aj cestujúci, ktorých spoločnosť A.R.K. oslovila priamo na mieste s otázkou ako vnímajú úpravy okolia. Zo 154 opýtaných respondentov pozitívne zmeny zaregistrovalo až 54%. Zvyšní opýtaní zmeny nevnímajú, alebo boli na stanici prvý krát. Viac ako polovica respondentov si všimla najmä menej smetí na zemi, vyčistený priestor na trávnatej ploche medzi stromami a absenciu typického zápachu.

Práve zápach nelegálnych toaliet, na ktoré ľudia zvyknú využívať zákutia pri autobusovej zastávke, predstavuje až pre 62,3% opýtaných návštevníkov najvýraznejší problém. 57,2% respondentov nechce vidieť špinu a smeti na zemi, 26,6% vadia nelegálne výlepy plagátov, 18,8% označilo za problém zanedbanú zeleň a rovnako lavičky, na ktorých prespávajú ľudia bez domova.

Na otázku čo by na skrášlenie prostredia pred stanicou navrhli samotní cestujúci, zazneli nápady ako stojany na bicykle, viac košov a miest na sedenie, púšťanie príjemnej hudby, umelecké maľby na múroch alebo namontovanie kamier. Viackrát spomenuli zapájanie dobrovoľníkov alebo nezamestnaných do čistiacich prác a pokuty pre ľudí, ktorí odhadzujú odpadky na zem a robia si zo stanice verejné toalety.

Odporúčané články

Projekt Predstaničné námestie môže skončiť aj súdom Pred bratislavskou hlavnou stanicou našli telo muža

Témy

Diskusia

Zatiaľ žiadne komentáre. Napíšte prvý komentár!

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

Byvanie je hra

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...