Šprint biatlonistiek vyhrala Vítková, Gerekovú zachránil beh

Česká biatlonistka Veronika Vítková
Česká biatlonistka Veronika Vítková. Foto: SITA/AP

OBERHOF 9. januára (WEBNOVINY) – Češka Veronika Vítková sa v piatkových rýchlostných pretekoch na 7,5 km v nemeckom Oberhofe dočkala prvého víťazstva v kariére na podujatí Svetového pohára v biatlone. Dvadsaťšesťročná rodáčka z Vrchlabí napriek dvom chybám na strelnici zvíťazila s náskokom 8,8 s pred Taliankou Dorotheou Wiererovou. Tretia skončila ďalšia talianska biatlonistka Nicole Gontierová s odstupom 19,1 s za víťazkou.

Líderka priebežného poradia Svetového pohára Fínka Kaisa Mäkäräinenová bola vo veternej lotérii dvadsiata, keď štyrikrát netrafila do terča, ale celková prvá pozícia jej zostala. Druhá už je Talianka Wiererová, ktorá sa dostala na čelo hodnotenia rýchlostných pretekov. Víťazná Vítková bola pred dvoma dňami aj členkou víťaznej českej ženskej štafety na 4x 6 km.

Najlepšia z kvarteta Sloveniek Janka Gereková ukončila preteky s dvoma nepresnými pokusmi na strelnici, ale solídny bežecký výkon ju posunul na 19. miesto 1:06,3 za víťaznou Vítkovou. Pre momentálne najlepšiu Slovenku (Anastasia Kuzminová absentuje pre tehotenstvo) je to druhý najlepší výsledok v tejto sezóne. Predtým v Poljuke bola v stíhacích pretekoch sedemnásta.

Gereková je aktuálne vo Svetovom pohári dvadsiata ôsma, keď sa uprostred sezóny dostala cez stobodovú hranicu (103). V rýchlostných pretekoch sa skúsená 30-ročná Liptáčka posunula na 30. priečku so 43 bodmi. Ďalšie Slovenky sa už nevošli do bodovanej štyridsiatky. Paulína Fialková skončila na 43. mieste, Martina Chrapánová finišovala 48. a Terézia Poliaková šesťdesiata prvá. V cieli klasifikovali 93 pretekárok.

Svetový pohár v biatlone – Oberhof (Nem.) – piatok – výsledky:

Rýchlostné preteky žien na 7,5 km: 1. Veronika Vítková (ČR) 22:40,0 (2), 2. Dorothea Wiererová (Tal.) +8,8 (1), 3. Nicole Gontierová (Tal.) +19,1 (0), 4. Franziska Preussová (Nem.) +22,5 (1), 5. Mari Laukkanenová (Fín.) +23,9 (2), 6. Gabriela Soukalová (ČR) +24,8,… 19. Janka Gereková +1:06,3 (2), 43. Paulína Fialková +2:21,9 (3), 48. Martina Chrapánová +2:42,7 (2), 61. Terézia Poliaková (všetky SR) +3:22,7 (3).

Poradie vo Svetovom pohári (po 9 z 25 plánovaných pretekov): 1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 443 bodov, 2. Dorothea Wiererová (Tal.) 334, 3. Vaľ Semerenková (Ukr.) 330, 4. Daria Domračevová (Biel.) 326, 5. Karin Oberhoferová (Tal.) 296, 6. Veronika Vítková (ČR) 291, … 28. Janka Gereková 103, 57. Paulína Fialková 20, 62. Terézia Poliaková (všetky SR) 13

Poradie v hodnotení rýchlostných pretekov (po 4 z 10 plánovaných): 1. Dorothea Wiererová (Tal.) 179 bodov, 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 155, 3. Tiril Eckhoffová (Nór.) 154, 4. Karin Oberhoferová (Tal.) 153, 5. Veronika Vítková (ČR) 151, 6. Daria Domračevová (Biel.) 135,…30. Janka Gereková 43, 52. Paulína Fialková (obe SR) 13

Viac k osobe Daria DomračevováDorothea WiererováGabriela SoukalováJanka GerekováKaisa MäkäräinenováMartina ChrapánováPaulína FialkováTerézia Poliaková