Spustili ďalšiu fázu kampane do eurovolieb, Slovákov chcú zapojiť do aktivity a motivovať k účasti

Voľby, europarlament
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.

BRATISLAVA 14. februára (WebNoviny.sk) – Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku spustila ďalšiu fázu kampane do volieb do Európskeho parlamentu. Riaditeľ kancelárie Robert Hajšel vo štvrtok sprístupnil eurovolebnú schránku.

Princípom schránky je, že ľudia vypíšu pohľadnicu, do ktorej napíšu, prečo idú tentoraz voliť a tesne pred voľbami kancelária tieto pohľadnice pošle na zadané adresy, aby ľuďom pripomenuli, aby išli voliť.

Hajšel zároveň vypísal prvú pohľadnicu, uviedol, že ide voliť, pretože mu záleží na tom, kto bude Slovensko v europarlamente reprezentovať. „Chceme ľudí motivovať, aby išli 25. mája voliť,“ dodal.

Zo zaregistrovaných vyberú 15 ľudí

Hajšel vo štvrtok pripomenul aj ďalšie prvky informačnej kampane, ktoré už spustili. Funguje napríklad webová stránka tentorazidemvolit.eu, na ktorej sa ľudia môžu zaregistrovať. Naprieč EÚ sa zaregistrovalo približne 170-tisíc občanov, na Slovensku sedemtisíc, čo nás radí do vrchnej tretiny rebríčka.

Zo zaregistrovaných vyberú 15 ľudí, ktorí sa budú môcť zúčastniť na aprílovom plenárnom zasadnutí EP v Štrasburgu. Takisto je k dispozícii webová stránka Čo robí Európa pre mňa, kde môžu nájsť potrebné informácie napríklad o využití eurofondov, o štúdiu či zamestnaní v EÚ. Zároveň funguje aj mobilná aplikácia.

Na stránke europskevolby.eu záujemcovia nájdu organizačno-technické informácie o voľbách do EP ako napríklad kedy a ako voliť. Hajšel pripomenul, že na Slovensku môžu voliči voliť v mieste bydliska a s voličským preukazom, o ktorý musia požiadať, po celom Slovensku. Nemôžu však voliť zo zahraničia.

Termín volieb do Európskeho parlamentu

Voľby do Európskeho parlamentu sa konajú od 23. do 26. mája, na Slovensku budú v sobotu 25. mája. V prípade odchodu Veľkej Británie z EÚ si Slováci zvolia 14 zástupcov, čo je o jedného poslanca viac, ako doteraz.

Politické strany majú čas do 24. februára na podanie kandidačných listín s menami 14 kandidátov. Kancelária EP na Slovensku, ale aj politické strany naprieč spektrom, deklarujú snahu urobiť všetko pre zvýšenie účasti, keďže v roku 2014 sa Slovensko umiestnilo na poslednom mieste vo volebnej účasti. Na voľbách sa zúčastnilo 13 percent oprávnených voličov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Hajšel
Firmy a inštitúcie Európsky parlament