SR má tretí najnepriaznivejší index integrácie v rámci EÚ

Bratislava
Pohľad na Bratislavský hrad. Foto: Ilustračné foto SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 5. mája (WEBNOVINY) – Slovensko neobstálo v hodnotení prístupu na pracovný trh. Bolo jednou z 31 hodnotených krajín v rámci projektu Migrant integration policy index III (MIPEX III). Je to štúdia, ktorá porovnáva integračné politiky v Európe a Severnej Amerike.

Dokument MIPEX III skúma úspešnosť integračných politík vo všetkých členských krajinách Európskej únie spolu s Nórskom, Švajčiarskom, Kanadou a USA. Podľa posledného prieskumu MIPEX III, ktorý zbieral údaje za posledné tri roky (do 31. mája 2010), sa Slovensko umiestnilo na 29. mieste z 31. V oblasti prístupu na pracovný trh Slovensko spolu s Cyprom skončilo na poslednom mieste. Najhorší prepad zaznamenalo z hľadiska získania občianstva – príčinou toho bola aj novela zákona o štátnom občianstve z roku 2007, ktorá sprísňuje jednu z podmienok na udelenie štátneho občianstva SR, a to dĺžku trvalého pobytu cudzinca na území Slovenska pred podaním žiadosti o udelenie štátneho občianstva SR z päť na osem rokov. Projekt ohodnotil Slovensko ako krajinu s tretím najnepriaznivejším indexom integrácie v celej únii. MIPEX III je dostupný na internetovej stránke http://www.mipex.eu/.

Rezort práce už robí prvé kroky k náprave

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR SR) už robí prvé kroky na uľahčenie situácie cudzincom, ktorí si chcú nájsť prácu na Slovensku. V návrhu zákona o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní bude kľúčovou zmenou udelenie modrej karty vysokokvalifikovaným imigrantom. Podmienkou je, aby žiadateľ bol vopred prijatý na pracovné miesto, ktoré zodpovedá vysokokvalifikovanému zamestnaniu v EÚ a pracovná zmluva musí zaručovať príjem minimálne 1,5 násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR v danom odvetví. Povolenie pracovať sa udeľuje na tri roky. Ministerstvo práce okrem toho pracuje aj na zmene textu Koncepcie integrácie cudzincov v SR s cieľom zlepšiť podmienky pre cudzincov žijúcich na Slovensku a ich rodinných príslušníkov.

Informáciu agentúre SITA poskytla Daniela Šulcová z mediálneho odboru MPSVR SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom