Srbskí demonštanti zablokovali na niekoľkých miestach cesty, protestovali proti ťažbe lítia

Protest, Srbsko
Foto: ilustračné, SITA/AP

Stovky ľudí v Srbsku v sobotu aj napriek nepriaznivému počasiu blokovali cesty na protest proti ťažbe lítia v krajine. Demonštrácie sa uskutočnili v hlavnom meste Belehrad a na niekoľkých ďalších miestach.

Aktivisti proti ťažbe organizujú každý týždeň protesty, aby udržali tlak na populistickú vládu prezidenta Aleksandara Vučiča, aby zablokovala ťažbu lítia v západnom Srbsku. Na predošlých zhromaždeniach sa zúčastnili tisícky ľudí a ekologické skupiny sa zaviazali, že neprestanú, až kým vláda nezamietne návrhy na ťažbu.

Premiérka Ana Brnabičová sa pre televíziu Pink v sobotu vyjadrila, že jej vláda sa blíži k anulovaniu dohôd s nadnárodnou ťažobnou spoločnosťou Rio Tinto, ktorá skúmala spomenutú oblasť a chce ťažiť lítium. „Počúvame našich ľudí,“ povedala politička.

Odborníci varujú, že ťažba lítia, ktoré sa používa v batériách pre elektromobily a považuje sa za jeden z najžiadanejších kovov budúcnosti, by mohla zničiť poľnohospodársku pôdu, ekosystém a vodu v oblasti.

Srbsko čelí početným environmentálnym problémom, ktoré vyvstali po desaťročiach zanedbávania. Má problémy s odpadom i zlou kvalitou ovzdušia. Krajina musí riešiť svoje environmentálne problémy, aby postúpila k členstvu v Európskej únii (EÚ).

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aleksandar VučičAna Brnabičová
Firmy a inštitúcie Európska úniaRio Tinto