Srbsko chce byť súčasťou EÚ, žiada súhlas na summite

Europska unia
Foto: SITA/AP

BRUSEL 27. júna (WEBNOVINY) – Srbský premiér Ivica Dačič v stredu vyjadril vieru, že jeho krajina sa súčasťou EÚ stane do roku 2019.

Srbský líder to povedal deň po predbežnom súhlasnom stanovisku únie k januárovému začiatku prístupových rokovaní s Belehradom.

Dačič nechce, aby rozhovory „trvali desať rokov“ a dúfa „v štyri alebo päť“.

Premiér balkánskej krajiny si taktiež zaspomínal na prvé stretnutie s kosovským premiérom Hashimom Thacim, ktoré je dodnes zahalené rúškom tajomstva. Každopádne podľa neho dosiahli s Thacim od októbra „veľký krok vpred“ vo vzájomných vzťahoch a preto žiada, aby lídri EÚ na štvrtkovom summite v Bruseli potvrdili navrhovaný januárový začiatok rokovaní so Srbmi o vstupe do bloku. Umiernený líder jedným dychom vyjadril vieru, že lídri únie nedajú Belehradu žiadne ďalšie podmienky.

Jednou z hlavných podmienok ďalšieho zbližovania Srbska s EÚ je plnenie dohody z 19. apríla upravujúcej vzťahy Belehradu s Kosovom. O tom, či krajina dosiahla dostatočný pokrok na to, aby mohla začať rokovať, budú lídri EÚ rozhodovať práve na summite v Bruseli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivica Dačić