Srbsko má novú premiérku, hlavným cieľom novej vlády bude integrácia do EÚ

Ana Brnabič
Sbská premiérka Ana Brnabičová Foto: SITA/AP

BELEHRAD 29. júna (WebNoviny.sk) – Srbský parlament vo štvrtok prekvapivo hladko schválil novú vládu na čele s Annou Brnabič. Jej nominácia zo strany prezidenta Aleksandara Vučiča pritom vyvolala rozbroje aj vo vnútri jeho Srbskej pokrokovej strany (SNS) a časť jej poslancov dlho Annu Brnabič odmietala. Problémom pre nich bolo najmä to, že sa otvorene hlási k homosexuálnej orientácii.

Vládu na čele s Annou Brnabič schválili nakoniec poslanci srbského parlamentu pomerom hlasov 157 k 55.

Prvoradým cieľom novej srbskej vlády bude podľa čerstvo zvolenej premiérky integrácia Srbska do EÚ. Ako však dodáva, pre krajinu je nesmierne dôležité aj udržanie pevného zväzku s Ruskom.

Brnabič sa stala historicky len piatou osobou – a zároveň iba druhou ženou – hlásiacou sa k homosexuálnej orientácii na premiérskom poste niektorej z krajín. Prvou premiérkou otvorene sa hlásiacou k homosexualite bola Jóhanne Sigurdardóttir, ktorá v rokoch 2009 až 2013 šéfovala islandskej vláde. Nasledoval Elio Di Rupo, ktorý bol v rokoch 2011 až 2014 belgickým premiérom. Homosexuálnou orientáciou sa netají ani Xavier Bettel, ktorý je od roku 2013 premiérom Luxemburska, a ani čerstvý premiér Írska Leo Varadkar, ktorý sa ujal funkcie pred dvoma týždňami.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Ana BrnabičElio Di RupoLeo VaradkarXavier Bettel