Srbsko majú do EÚ dostať aj BIO produkty

Nemocnica
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) – Slovensko, ktoré už viackrát deklarovalo svoje odhodlanie pomôcť Srbsku dostať sa do Európskej únie, podporuje integráciu balkánskej krajiny aj v oblasti splnenia podmienok ekologickej poľnohospodárskej výroby.

Slovenský Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v letných mesiacoch dokončuje realizáciu projektu s názvom Vybudovanie systému ekologickej poľnohospodárskej výroby na EÚ úrovni v Srbskej republike. Ústav na projekt získal financie z oficiálnej slovenskej rozvojovej pomoci Slovak Aid. Takmer 150-tisíc eur má v Srbsku pomôcť vybudovať komplexný systém ekologickej poľnohospodárskej výroby na európskej úrovni.

„Projekt pokrýva širokú a profesionálne náročnú oblasť systému poľnohospodárskej produkcie v špeciálnej kvalite BIO, ktorá ochraňuje všetky zložky životného prostredia, produkuje bezpečné potraviny a pozitívne vplýva na zdravie spotrebiteľov a zvierat,“ povedala o projekte agentúre SITA tlačová hovorkyňa ústavu Miriam Šimšíková.

Jedným z cieľov projektu je vyškolenie zamestnancov srbského ministerstva poľnohospodárstva. „Ďalším krokom projektu je založenie srbských inšpekčných organizácií pre výkon inšpekcie všetkých typov výrobcov a pre vydávanie biocertifikátov na srbské ekologické produkty a to na EÚ úrovni,“ hovorí Šimšíková. Srbom by malo pomôcť aj novozaložené informačné centrum pre oblasť ekologickej poľnohospodárskej výroby.

Hlavným nástrojom projektu sú školiace aktivity. „Ide o odovzdanie know-how, vedomosti a skúsenosti slovenských odborníkov vykonávajúcich úlohy a povinnosti v systéme ekologickej poľnohospodárskej výroby v členskom štáte EÚ,“ uzavrela Šimšíková.

Srbsko je jedným z najväčších prijímateľov slovenskej zahraničnej pomoci, od roku 2004 bolo podporených vyše 90 projektov viac ako dvoma miliónmi eur. Minulý rok Slováci v balkánskom štáte organizovali viac ako 20 projektov.

Srbsko je cieľovou krajinou slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci aj na rok 2011. Snahu podporiť Srbsko na jeho ceste do euroatlantických štruktúr vyjadril aj šéf slovenskej diplomacie Mikuláš Dzurinda počas júnového stretnutia s jeho rezortným kolegom Vukom Jeremičom. „Budeme pôsobiť tak, aby Srbsko dostalo čo najskôr dátum začatia svojich rokovaní o vstupe do EÚ,“ vyhlásil Dzurinda.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mikuláš Dzurinda
Firmy a inštitúcie Slovak Aid