Srbsko ovládne proeurópska strana, má absolútnu väčšinu

Vučič
Budúci srbský premiér Aleksandar Vučič Foto: SITA/AP

BELEHRAD 25. marca (WEBNOVINY) – Jednoznačným víťazom marcových predčasných volieb v Srbsku sa stala Srbská pokroková strana (SNS) pod vedením súčasného vicepremiéra Aleksandara Vučiča. Podľa oficiálnych výsledkov zverejnených v pondelok večer získala 48,4 percenta hlasov a bude mať absolútnu, 158-kreslovú väčšinu v 250-člennom parlamente.

Socialistická strana končiaceho premiéra Ivicu Dačiča získala 13,5 percenta hlasov, čomu zodpovedá 44 kresiel. Opozičná Demokratická strana (DS) bude mať 19 poslancov a do parlamentu sa s rovnakým volebným ziskom a 18 kreslami dostalo aj novozaložené hnutie bývalého lídra DS a dvojnásobného exprezidenta Borisa Tadiča. Zákonodarný zbor by sa mal na ustanovujúcej schôdzi zísť 17. apríla.

Štyridsaťštyriročný Vučič bol ministrom informácií za prezidenta niekdajšej Juhoslávie Slobodana Miloševiča. Vučič pod tlakom EÚ sľúbil reformu verejného sektora, dôchodkového systému aj trhu práce.

SNS po jeho vymenovaní za premiéra bude disponovať dvoma najvyššími ústavnými funkciami, keďže prezidentom je od roku 2012 zakladateľ strany Tomislav Nikolič. Ten doviedol stranu k víťazstvu v minulých voľbách, v ktorých získala 24 percent. SNS tak svoj zisk viac ako zdvojnásobila.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aleksandar VučičTomislav Nikolič