Srbsko si chce požičať tri miliardy dolárov

Srbsko, srbska vlajka
Vlajka Srbska. Foto: SITA/AP

BELEHRAD 13. septembra (WEBNOVINY) – Srbsko by mohlo od Spojených arabských emirátov (SAE) získať dlhodobú pôžičku s nízkymi úrokmi, z ktorej by krajina mohla splatiť časť svojich dlhov a investovať do ekonomiky. Vo štvrtok o tom informoval srbský vicepremiér Aleksandar Vučič.

„Nedávno som… požiadal svojho priateľa, šejka bin Saída, o pôžičku 2 až 3 mld. USD, pri najnižšej úrokovej sadzbe, na 20 až 30 rokov. Miliardu (z neho) by sme použili na splatenie najväčších dlhov a tým odľahčili náš verejný dlh, čo by podľa mňa Medzinárodný menový fond (MMF) podporil. Zostatok by sme investovali do ekonomika,“ povedal Vučič v televíznom rozhovore.

Vicepremiér, ktorý je zároveň šéfom najväčšej koaličnej Srbskej pokrokovej strany, neuviedol, či korunný princ SAE s poskytnutím úveru súhlasil. Belehradu sa však už tento rok podarilo zabezpečiť si od SAE úver na investície do poľnohospodárstva a arabská aerolinka Etihad v auguste od srbského štátu odkúpila 49-percentný podiel v zadlženom národnom leteckom prepravcovi Jat Airways.

Vučič v rozhovore tiež potvrdil, že pre Belehrad teraz pracuje aj bývalý šéf MMF Dominique Strauss-Kahn, ktorý sa stal vládnym poradcom v otázke štátneho dlhu. Srbsko okrem neho tiež najalo bývalého rakúskeho kancelára Alfreda Gusenbauera, dodal vicepremiér.

Belehrad chce tento rok na finančných trhoch prostredníctvom dlhopisov ešte získať 1 mld. USD a požičiavať si bude aj na domácom trhu. Potrebuje tiež vyjednať novú dohodu o úverovej linke s MMF, ktorá by do krajiny mohla prilákať investorov. Srbská ekonomika by tento rok mala rásť tempom približne 2,5 %, zaťažuje ju však rastúci deficit vo výške 4,7 % hrubého domáceho produktu (HDP) a štátny dlh v objeme 65 % HDP krajiny. Belehrad pritom chce v budúcnosti obmedziť ďalšie zadlžovanie, „aby sa štátny dlh zastavil na úrovni 70 až 75 % HDP“, povedal v televíznom vystúpení Vučič.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aleksandar VučičDominique Strauss-Kahn