Srbsko skúma, či mal Matik v kauze BMG Invest zákonný súd

Najvyssi
ilustračné foto Foto: SITA/Michal Burza

BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) – Takmer pol roka už Srbsko rozhoduje o vydaní Františka Matika, odsúdeného za podvody v nebankovom dome Horizont Slovakia na 11,5 roka. „Súd si vyžiadal od nášho ministerstva spravodlivosti potrebné dokumenty,“ povedal pre denník Sme Matikov advokát Jozef Sabó.

Matikovi komplici si tresty odpykávali

Spresnil, že ide o rozhodnutie ústavného súdu, ktorým v roku 2009 vyhlásil Špeciálny súd v pôvodnej forme za protiústavný. V tom čase už bol verdikt Špeciálneho súdu v kauze Horizont Slovakia právoplatný a Matikovi komplici Vladimír Fruni a Marián Šebeščák si odpykávali svoje tresty.

Srbsko teraz bude rozhodovať, či proces s ušlým Matikom pred Špeciálnym súdom bol zákonný. Zrušenie súdu za prvej vlády Roberta Fica zo Smeru dosiahol s pomocou svojich poslancov predseda HZDS Vladimír Mečiar. Asistoval mu aj jeho vtedajší minister spravodlivosti Štefan Harabin, pripomína denník Sme. Ministerstvo spravodlivosti podľa hovorkyne Alexandry Donevovej zatiaľ žiadnu žiadosť o dokumenty zo Srbska nedostalo.

Plánuje sa odvolať na Najvyšší súd

Matik už na Slovensku požiadal aj o obnovu konania v jeho kauze. Špecializovaný súd to v polovici júna zamietol. Rozhodnutie poslal Matikovi cez ministerstvo, potvrdenie o prevzatí sa mu doteraz nevrátilo. Matik sa podľa advokáta plánuje odvolať na Najvyšší súd SR.

Rozhodovanie o Matikovi trvá nezvyčajne dlho. V prípade drogového dílera Bakiho Sadikiho rozhodlo Kosovo v roku 2012 za dva mesiace. Sadiki si presadil nový proces, ale súd mu opäť vymeral 22 rokov väzenia, píše Sme.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František MatíkŠtefan HarabinVladimír FruniVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie BMG Invest a Horizont Slovakia