Srbsko vracia úder Chorvátsku, zakázalo dovoz tovarov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hranica so Srbskom.
Foto: SITA/AP

BELEHRAD 24. septembra (WebNoviny.sk) – Srbsko zakázalo nákladnú prepravu z Chorvátska a dovoz tovarov pre spor o pohyb migrantov cez spoločné hranice oboch krajín.

Belehrad embargo zaviedol ako odvetné opatrenie na obmedzenia na hraniciach prijaté Chorvátskom, ktoré je členom Európskej únie. Záhreb svojho východného suseda obvinil z toho, že tok migrantov cez Balkán smeruje na chorvátske hranice. Chorvátsko preto zakázalo na svoje územie vstup všetkých nákladných áut zo Srbska okrem tých, ktoré prepravujú rýchlo sa kaziace tovary.

Belehrad požiadal o zrušenie blokády

Belehrad požiadal Chorvátsko, aby blokádu zrušilo do polnoci zo stredy na štvrtok a po uplynutí tejto lehoty Srbsko vyhlásilo, že nemá inú možnosť, ako zaviesť opatrenia na ochranu svojej štátnosti.

„Od tohto okamihu srbská polícia nedovolí cez nijaké hraničné priechody vstup nijakých vozidiel s tovarom z Chorvátska ani nijakých nákladných áut prepravujúcich tovary vyrobené v Chorvátsku,“ povedal novinárom po polnoci zo stredy na štvrtok srbský minister vnútra Nebojša Stefanovič.

Chorvátsky minister vnútra Ranko Ostojič spresnil, že zákaz vjazdu prijatý v noci na štvrtok Záhrebom voči Belehradu platí iba pre vozidlá zaregistrované v Srbsku, nie však pre srbských občanov. Napísala to agentúra APA.

„Toto je odpoveď na diskrimináciu, ktorú Srbsko zaviedlo voči chorvátskym nákladným automobilom,“ povedal Ostojič podľa chorvátskych médií v obci Opatovac ležiacej na východe krajiny. „Pokým neotvoria Horgoš (srbsko-maďarský hraničný priechod), nevpustíme žiadne vozidlo so srbskou poznávacou značkou. Ľudia sem môžu pricestovať, to je bez debaty,“ uviedol.

Srbi prirovnali obmedzenia k rasistickým zákonom

Vo štvrtok ráno napočítali v Chorvátsku už celkovo 48 000 migrantov, doplnil Ostojič. Záhreb chce podľa APA blokádou hraničných priechodov prinútiť Belehrad, aby migrantov smeroval aj do Maďarska. Ostojič trval na tom, že nie je možné, aby do Srbska prichádzali tisíce migrantov a na hraniciach nebol jediný srbský policajt.

„Padajú utečenci z neba? Nie – prichádzajú z Grécka cez Macedónsko a Srbsko, ale nikto to údajne nevidí. Nie som si celkom istý, či sa dá týchto 50 000 ľudí, ktorí prišli za posledných osem dní do Chorvátska, tak ľahko prehliadnuť,“ uzavrel Ostojič.

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Srbské ministerstvo zahraničných vecí prirovnalo obmedzenia Záhrebu na hraniciach k rasistickým zákonom zavedeným počas druhej svetovej vojny za chorvátskeho fašistického režimu. „Svojím diskriminačným charakterom môžu byť prirovnané iba ku opatrenia prijatým v minulosti počas fašistického Nezávislého štátu Chorvátsko,“ napísal rezort srbskej diplomacie, ktorý citovala agentúra Reuters.

Srbsko-chorvátskym hraničným sporom sa už zaoberá aj Európska komisia. Jej hovorca povedal, že predseda EK Jean-Claude Juncker poveril šéfku európskej diplomacie Federicu Mogheriniovú a komisára pre rozšírenie Johannesa Hahna, aby sa v tejto veci skontaktovali s predstaviteľmi oboch krajín.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jean-Claude Juncker