Srbsku pomôžu s ochranou hraníc pred migrantmi tri krajiny

Utečenci, imigranti
Foto: SITA/AP

BELEHRAD 2. júla (WEBNOVINY) – Aj experti nemeckej a rakúskej polície sa zapoja do srbsko-maďarskej ochrany macedónsko-srbskej štátnej hranice, aby tak zastavili vlnu ilegálnej migrácie. Spomínané štyri krajiny vytvoria aj spoločnú databázu o migrantoch.

To sú závery štvrtkového rokovania vedúcich predstaviteľov policajných zborov Maďarska, Nemecka, Rakúska a Srbska v Belehrade, vyplýva z informácií tlačovej agentúry MTI. Spomínaní odborníci v zmysle dohody posúdia, koľko ľudí, respektíve aké technické prostriedky sú potrebné na zníženie počtu pokusov o ilegálne prekročenie štátnej hranice.

Databáza pomôže odhaliť teroristov

O zriadení spoločnej databázy informoval na tlačovej konferencii po rozhovoroch hostiteľ schôdzky, riaditeľ srbskej polície Milorad Vejovič, podľa ktorého by databáza mohla byť pomôckou i s ohľadom na fakt, že mnohí z migrantov nemajú pri sebe žiadne dokumenty totožnosti, takže je ich ťažké identifikovať.

Môžu byť medzi nimi aj ľudia s inými zámermi, pripustil a dodal, že databáza by mala byť k dispozícii v priebehu niekoľkých dní a mala by pomôcť aj pri identifikácii potenciálnych páchateľov teroristických akcií. Srbsko je však v tejto sfére považované za bezpečnú krajinu a jeho orgány robia maximum pre prevenciu podobných akcií, ubezpečil.

Časť posíl je už v nasadení

Na ochrane srbsko-macedónskej štátnej hranice sa, ako pripomenul srbský predstaviteľ, podieľa už niekoľko dní desiatka maďarských pohraničníkov. Rakúsko tam namiesto pôvodne plánovaných 40 mužov vyšle 80 policajtov. Na srbsko-maďarskej štátnej hranici pomáha s ochranou srbskej strane aj šesť policajtov z Maďarska a rovnaký počet ich kolegov z Rakúska.

Ďalší účastníci schôdzky, Konrad Kogler z Rakúska a Dieter Roman z Nemecka, ubezpečili srbskú stranu o pripravenosti pomôcť pri ochrane štátnych hraníc a podobne ako maďarský účastník Károly Papp zdôraznili, že všetky účastnícke krajiny majú zhodný záujem zabrániť ilegálnej migrácii.

V Maďarsku odsúdili prevádzačov

Na tresty 18 mesiacov, respektíve 28 mesiacov väzenia odsúdil prvostupňový súd v maďarskom Segedíne v zrýchlenom konaní troch občanov Srbska a jedného občana Čiernej Hory, ktorí sa pokúsili prepraviť cez Maďarsko do Rakúska skupinu 36 narušiteľov.

Rozsudok ešte nenadobudol právoplatnosť v súvislosti s odvolaniami zainteresovaných. Informáciu priniesla vo štvrtok tlačová agentúra MTI s odvolaním sa na hovorcu Čongrádskej vrchnej župnej prokuratúry. Ferenc Szanka uviedol, že súd uznal obžalovaných z trestného činu pašovania viacerých ľudí cez hranicu s cieľom obohatiť sa a popri spomínanom treste ich na päť rokov vyhostil z krajiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom