Srbský prezident Aleksandar Vučič sa pýtal Putina, čo má robiť s Kosovom

Aleksandar Vucic
Aleksandar Vucic pri príhovore. Foto: SITA/AP

PRIŠTINA/BELEHRAD 28. marca (WebNoviny.sk) – Srbský prezident Aleksandar Vučič v stredu telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a okrem iného sa ho pýtal na radu, ako postupovať ďalej v otázke Kosova.

Pondelňajšie zatknutie

Informoval o tom Vučičov úrad, podľa ktorého prezident oboznámil Putina s „brutálnym útokom“ na srbského predstaviteľa v Kosove, čím myslel pondelňajšie zatknutie a vyhostenie hlavného srbského vyjednávača v rokovaniach s Kosovom Marka Ďuriča kosovskými orgánmi.

Telefonát potvrdil aj Kremeľ, podľa ktorého Putin zatknutie Ďuriča „rezolútne odsúdil“ a vyjadril presvedčenie, že kosovskí predstavitelia týmto krokom porušili rezolúciu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN).

Srbská ani ruská strana neuvádza, či Putin nakoniec poskytol Vučičovi nejakú konkrétnu radu, ako má ďalej v otázke Kosova postupovať.

Blokácia kľúčovej cesty

V severokosovskej Mitrovici v pondelok kosovskí policajti nakrátko zatkli hlavného srbského vyjednávača v rokovaniach s Kosovom Marka Ďuriča a vzápätí ho vyhostili z krajiny. Ďurič bol jedným zo štyroch srbských predstaviteľov, ktorí v pondelok plánovali navštíviť severné Kosovo, kosovské úrady im však oznámili, že ich do krajiny nevpustia.

Kosovskí Srbi v utorok v reakcii na pondelňajšie udalosti nákladnými autami zablokovali kľúčovú cestu vedúcu z kosovskej metropoly Priština na prevažne Srbmi obývaný sever krajiny. V Belehrade sa v tejto veci stretli aj politickí predstavitelia kosovských Srbov s prezidentom Vučičom a oznámili mu, že prestávajú podporovať kosovskú vládu, ktorej boli doteraz súčasťou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aleksandar VučičVladimir Putin