Srbský prezident rozpustí parlament, krajinu čakajú voľby

Srbsko, srbska vlajka
Vlajka Srbska. Foto: SITA/AP

BELEHRAD 28. januára (WEBNOVINY) – Srbská vláda v utorok formálne požiadala prezidenta Tomislava Nikoliča o rozpustenie parlamentu a vypísanie predčasných volieb na 16. marca, ako presadzuje Srbská pokroková strana (SNS) pod vedením vicepremiéra Aleksandara Vučiča.

Podľa zverejneného stanoviska je cieľom hlasovania dva roky pred riadnym termínom „získať vyššiu podporu pre pokračovanie reforiem a modernizáciu spoločnosti“, čo zrejme súvisí s vysokými preferenciami proeurópskej SNS po januárovom začatí rokovaní o vstupe do EÚ. Očakáva sa, že Nikolič parlament rozpustí v stredu.

Srbská pokroková strana je najsilnejšia v krajine

Vučičova strana je momentálne najsilnejším vládnym zoskupením a v prieskumoch preferencií vedie s približne 43-percentnou podporou. Predpokladá sa, že okrem úspechu v zbližovaní s EÚ k tomu prispelo aj zadržanie viacerých bývalých ministrov a magnátov v rámci boja proti korupcii a organizovanému zločinu.

Druhé najsilnejšie politické zoskupenie v Srbsku, opozičnú Demokratickú stranu, podľa prieskumov podporuje okolo 13 percent voličov. Socialistická strana Srbska na čele s premiérom Ivicom Dačičom sa umiestňuje až za ňou s 11 percentami.

Srbsko chce vstúpiť do Európskej únii

Srbská vláda minulý utorok začala oficiálne rokovať o vstupe do EÚ, na čo bývalá juhoslovanská republika čakala dlhé roky. Krajina však v záujme členstva v EÚ bude musieť reštrukturalizovať svoju ekonomiku a zreformovať svoj obrovský verejný sektor, ktorý zamestnáva až 700-tisíc ľudí.

Zmeny v záujme zosúladenia s nariadeniami únie budú nevyhnutné aj v oblasti poľnohospodárstva, životného prostredia či energetiky. Balkánska krajina si od vstupu do EÚ sľubuje zlepšenie obrazu vo svete, prílev zahraničných investícií, a teda aj zníženie nezamestnanosti, ktorá v súčasnosti dosahuje 20 percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Tomislav Nikolič