Srí Lanka po útokoch zakázala používanie dronov, militanti nimi prepravujú výbušniny

Srí Lanka, útok
Policajt pred kostolom svätého Antona v Kolombe, ktorý bol jedným z terčov teroristických útokov na Srí Lanke. Kolombo, 22. apríl 2019. Foto: archívne, SITA/AP

KOLOMBO 25. apríla (WebNoviny.sk) – Srí Lanka vo štvrtok zakázala používanie dronov a bezpilotných strojov.

Stalo sa tak štyri dni po samovražedných bombových útokoch, ktoré pripravili v hlavnom meste Kolombo a ďalších mestách o život najmenej 350 ľudí a viac než 500 ich utrpelo zranenia. Bezpečnostné zložky tiež stále pátrajú po výbušninách a kontrolovane zneškodňujú podozrivé objekty.

Slúžia aj na prepravu granátov

Úrad civilného letectva oznámil, že drony zakázal „z dôvodu bezpečnostnej situácie v krajine„. Militanti ich totiž už aj v minulosti používali na prepravu výbušnín.

Členovia Islamského štátu v Iraku na nich napríklad prevážali granáty alebo jednoduché nálože a pre iracké bezpečnostné sily nebolo jednoduché ich zostreliť.

Hľadajú nastražené výbušniny

Srílanská polícia tiež pokračuje v pátraní po ďalších možných nastražených výbušninách. Podozrivý objekt odpálili napríklad v Pugode, asi 35 kilometrov východne od Kolomba.

Srí Lankou na Veľkonočnú nedeľu otriasli simultánne útoky na kostoly a hotely. Všetci atentátnici boli srílanskí občania, mnohí s vysokoškolským vzdelaním a z dobre situovaných rodín. K útoku sa prihlásil Islamský štát.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom