Srílanský prezident vymenoval novú vládu, premiérom je odvolaný Vikramasinghe

Ranil Vikramasinghe
Srílanský premiér Ranil Vikramasinghe. Foto: SITA/AP

KOLOMBO 20. decembra (WebNoviny.sk) – Srílanský prezident vymenoval novú vládu, ktorú tvoria premiér Ranil Vikramasinghe a 28 ministrov. Maithrípála Siriséna dohliadal na prísahy vo štvrtok počas súkromnej slávnosti.

Agentúra AP upozorňuje, že vymenovanie novej vlády aj tak zďaleka neukončí politickú krízu v krajine, keďže prezident a nový premiér nemajú práve priateľský vzťah.

Kríza sa začala v októbri po tom, ako Siriséna odvolal Vikramasingha a na jeho miesto dosadil bývalého prezidenta Mahindu Rádžapaksu, ktorému sa však nepodarilo získať väčšinu v parlamente. Siriséna následne nariadil jeho rozpustenie a vyhlásil voľby, čo však zastavil najvyšší súd.

Rádžapaksovi sa odvtedy dva razy nepodarilo získať dôveru parlamentu a prezident nechcel do funkcie opäť vymenovať Vikramasingha, a to aj napriek kritike, že jeho konanie je protiústavné. Vikramasinghe však 12. decembra uspel v parlamentnom hlasovaní o dôvere. Za politika sa postavilo 117 z 225 členov parlamentu. Rádžapaksa neskôr rezignoval na svoju funkciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Maithrípála SirisénaRanil Vikramasinghe