Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Charles A. Bowsher
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Charles A. Bowsher
28. apríla 2011 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Stabilný dolár aj kvôli eurozóne i tragédii v Japonsku

BRATISLAVA 28. apríla (WBN/PR) – Bývalý generálny kontrolór USA, Charles A. Bowsher, diskutoval v rámci svojej návštevy na Slovensku na Ekonomickej univerzite s odbornou komunitou na tému stabilita amerického dolára a vyhliadky americkej ekonomiky na najbližších 5 rokov. Podujatie organizovalo univerzitné Centrum severoamerických štúdií (CNAS) v spolupráci s Veľvyslanectvom USA v Bratislave.

Charles A. Bowsher počas svojej prednášky na základe historických udalostí a politiky jednotlivých vlád demonštroval ekonomický vývoj Spojených štátov, ktoré sa v priebehu storočia zmenili z najväčšieho veriteľa na najzadlženejšiu krajinu sveta. Postupný nárast dlhu Bowsher prisudzuje najmä nevhodnej kombinácii daňovej politiky a vládnym výdavkom, ako aj spôsobu financovania vojen, do ktorých boli USA priamo zapojené.

Ako pozitívny príklad Bowsher uviedol politiku vlády Billa Clintona, za ktorého vlády sa podarilo dosiahnuť rozpočtový prebytok. Pozitívny trend skončil s nástupom Busha ml., keď sa USA vrátili na cestu rýchleho zadlžovania a vysokých rozpočtových deficitov. Nárast verejného dlhu v prvej dekáde 21. storočia pripisuje najmä štyrom faktorom – nízkym daniam, záchranou finančných inštitúcií, nákladom na systém zdravotného poistenia a vojnám v Afganistane a Iraku. Ročné priemerné náklady na vojnu pritom odhaduje na 200 – 300 miliárd dolárov v kontraste s oficiálnymi odhadmi na úrovni 100 miliárd dolárov ročne.

Spojené štáty sú v súčasnosti najzadlženejším štátom sveta, keď ich dlh dosiahol výšku 15 biliónov dolárov, z čoho polovicu dlžia veriteľom v Číne a Japonsku. Bowsherovým receptom na boj s rekordnou zadlženosťou je vyvážené zvýšenie daní a zníženie vládnych výdavkov. Jeho názor tak korešponduje aj s plánom na zníženie deficitu do roku 2020, predstavený americkým prezidentom Obamom pred dvoma týždňami, ktoré majú Spojené štáty ochrániť pred kolapsom. Bowsher zároveň ako nutný predpoklad zdôrazňuje politickú dohodu medzi demokratmi a republikánmi. Zadlženosť USA nepovažuje za vážny problém len pre vlastnú krajinu, ale spája ho tiež s nedozernými dôsledkami v prípade dlhodobého neriešenia pre celú svetovú ekonomiku. Súčasnú dôveru v americký dolár pripisuje najmä nejasnej budúcnosti eurozóny a tragédii v Japonsku, ktoré majú významný vplyv na dôveru v euro a jen.

Charles A. Bowsher pôsobil vo funkcii generálneho kontrolóra Spojených štátov amerických a riaditeľa Hlavného účtovníckeho úradu (GAO) po dobu 15 rokov. Viedol a pôsobil taktiež v inštitúciách a audítorských komorách dozerajúcich nad súkromnými, ako aj verejnými financiami a burzovými obchodmi na NASDAQ. V súčasnosti pôsobí v správnych radách viacerých významných inštitútov a nadácií a v poradných orgánoch niekoľkých univerzít. Je držiteľom piatich čestných doktorátov z univerzít vrátane Yale, Univerzity Chicago, Štátnej univerzity v Ohio a Univerzity Illinois.

Centrum severoamerických štúdií ako pracovisko Ekonomickej univerzity ašpiruje na lídra progresívneho a inovatívneho prístupu k VŠ vzdelávaniu na Slovensku. Získava stále viac záujemcov o štúdium internacionalizáciou pedagogického zboru a intenzívnou podnikateľsko-akademickou spoluprácou. Spoluprácu rozvíja tiež so severoamerickými univerzitami a inštitúciami, pričom prináša na Slovensko cenné americké a kanadské know-how, atraktívne i pre expertnú komunitu. Zameraním na uplatniteľné poznatky a riešenie prípadových štúdií sa centrum usiluje prinášať vzdelanie v anglickom jazyku schopné konkurencie na širšej medzinárodnej úrovni.

Informácie poskytol Ľubomír Billý, marketingový manažér Centra severoamerických štúdií EU v Bratislave

Odporúčané články

Libra aj euro posilnili voči doláru Euro oslabilo voči doláru, tempo medziročnej inflácie v eurozóne spomalilo

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...