Štafetové zlato pre Nórov, Slováci na 15. mieste

Ole Einar Björndalen
Foto: AP Photo/Andrew Medichini

WHISTLER 26. februára (WEBNOVINY) – Víťazmi dramatických pretekov mužských biatlonových štafiet na 4 x 7,5 km na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri sa v hustom snežení, ktoré sa miešalo s dažďom, stali úradujúci majstri sveta Nóri v zostave Halvard Hanevold, Tarjei Bö, Emil Hegle Svendsen a Ole Einar Björndalen. Pre svoju krajinu získali druhé zlato a celkovo piatu medailu v histórii ZOH.

Finišman nórskej štafety Björndalen získal svoju šiestu zlatú olympijskú medailu, celkovo jedenástu a v historickom poradí športovcov na ZOH sa s celkovou bilanciou 6 – 4 – 1 posunul na druhú priečku za svojho legendárneho krajana bežca na lyžiach Björna Dählieho. Striebro si v strhujúcom súboji rovnako ako na minuloročných MS v juhokórejskom Pjongčangu vybojovali Rakúšania Simon Eder, Daniel Mesotitsch, Dominik Landertinger, Christoph Sumann, ktorí za víťaznými Nórmi zaostali o 38,6 s. Bronz patrí Rusom Ivanovi Čerezovovi, Antonovi Šipulinovi, Maximovi Čudovov a Jevgenijovi Usťugovovi, ktorí s Rakúšanmi prehrali o dve desatiny sekundy.

Obhajcovia zlata z Turína 2006 Nemci skončili na 5. mieste. Slováci v zostave Miroslav Matiaško, Marek Matiaško, Dušan Šimočko, Pavol Hurajt sklamali a v 19-člennom štartovom poli dobehli na 15 pozícii, za víťaznými Nórmi zaostali o 7:16,0 min.

Už v prvom okruhu nasadili ostré tempo Rakúšania a keď bol Simon Eder na prvej streľbe v ľahu bezchybný, odskočil súperom o niekoľko sekúnd. Jeho náskok však netrval dlho, dobehol ho Rus Ivan Čerzov a na streľbu v stoji už opäť prišla pomerne veľká skupina s minimálnymi odstupmi. Miroslav Matiaško, ktorý prekvapujúco slovenskú štafetu rozbiehal, rovnako zvládol prvú streľbu bez zaváhania, ale bežecky zaostával a na druhú strelnicu prišiel až na 17. pozícii. Tam potreboval jeden rezervný náboj, ale viacerí súperi takisto netrafili, a tak mladší z bratov Matiaškovcov odchádzal na tretí 2,5-kilometrový okruh ako štrnásty. Svojmu bratovi Marekovi odovzdával na šestnástom mieste, za vedúcimi Rusmi zaostávalo slovenské družstvo už o 1:10 min.

Hneď za Rusmi s minimálnymi odstupmi odovzdávali Rakúšania, Nemci a ďalších šesť tímov v necelých desiatich sekundách. Deväťčlenná skupina potom spoločne odbehla ďalší okruh až po ďalšiu streleckú položku. Po nej išli na čelo obhajcovia zlata z predchádzajúcich ZOH Nemci tesne prenasledovaní Rusmi, skupinka sa natiahla na 16 sekúnd. Marek Matiaško prišiel na strelnicu na 16. pozícii, odstrieľal rýchlo a presne a hneď poskočil o tri priečky vyššie. Pre Nemcov však ďalšia streľba bola pohromou. Skúsený Andreas Birnbacher zostrelil ôsmimi nábojmi iba tri terče a Rusom sa otvoril priestor ísť dopredu. Anton Šipulin, brat slovenskej reprezentantky Anastasie Kuzminovej, odstrieľal bezchybne a mal pred sebou posledný okruh. V ňom však ukázal svoju bežeckú silu najmä Nór Terjei Bö, ktorý nielenže zlikvidoval jeho náskok, ale s pársekundovým náskokom odovzdával v polovici pretekov ako prvý. Za ním bolo trio Rakúsko, Švédsko a Česko, Šipulin prežil obrovskú krízu a zaostal o pol minúty. Marek Matiaško pokazil streľbu v stoji. Po prvých dvoch zostrelených terčoch dvakrát minul a potreboval predýchať. Ďalšie tri výstrely už mieril presne, ale jeho najbližší súperi zvládli streľbu dobre a on klesol opäť na 16. miesto, na ktorom preberal štafetu. Jeho odstup za čelom však narástol na 2:45 min. Dušanovi Šimočkovi odovzdával ako pätnásty.

Vpredu sa odohrával ostrý súboj Rakúšanov a Nórov, s bezmála dvadsaťsekundovým odstupom išli Rusi so Švédmi. Dušan Šimočko na streľbe v ľahu prvé štyri terčíky trafil, ale piaty ani tromi náhradnými nábojmi už nie a klesol na 17. miesto. Rovnako dopadol aj na druhej streľbe v stoji a aj keď si svoju pozícia v štartovom poli zlepšil o jeden stupienok, odstup už narástol na vyše päť minút. Odovzdával šestnásty s odstupom 6:10 min. Medzitým sa vykryštalizovala medailová trojica. Za rakúsko-nórskou dvojicou sa ťahal už osamotený Rus Maxim Čudov.

Záverečný úsek bol najmä o psychickej odolnosti. Nór Björndalen zvládol prvú streľbu s dvoma dobíjaniami, ale rakúsky finišman Christoph Suman si pridal aj trestný okruh a na druhé miesto sa dostal Rus Jevgenij Usťugov. Björndalen predviedol výkon hodný označenia „kráľ biatlonu“. Poslednú streľbu zvládol bez zaváhania a záverečný bežecký okruh už bol manifestáciou a oslavou jeho šiestej zlatej medaily zo ZOH. Na štadióne si zobral vlajku a s ňou prebehol celú cieľovú rovinku. Za ním sa odohrával dramatický súboj o zostávajúce miesta na pódiu pre medailistov. Z neho nakoniec vyšli víťazne Rakúšania, keď ich finišman Sumann zdolal Rusa Usťugova o dve desatinky sekundy. Slováci dopili kalich horkosti. Pavol Hurajt odviedol štandardne dobrý výkon, ale na viac ako pätnáste miesto to nestačilo. Za víťazným Nórskom zaostalo slovenské kvarteto o priepastných 7:16,0 min.

Výsledky:

Muži – štafeta na 4 x 7,5 km: 1. Nórsko (Halvard Hanevold, Tarjei Bö, Emil Hegle Svendsen, Ole Einar Björndalen) 1:21:38,1 h (0 trestných okruhov + 7 dobíjaní), 2. Rakúsko (Simon Eder, Daniel Mesotitsch, Dominik Landertinger, Christoph Sumann) +38,6 s, (1+8), 3. Rusko (Ivan Čerezov, Anton Šipulin, Maxim Čudov, Jevgenij Usťugov) +38,8 (0+4), 4. Švédsko (Fredrik Lindström, Carl Johan Bergman, Mattias Nilsson, Björn Ferry) +1:23,9 (1+10), 5. Nemecko (Simon Schempp, Andreas Birnbacher, Arnd Peiffer, Michael Greis) +1:37,9 (2+7), 6. Francúzsko (Vincent Jay, Vincent Defrasne, Simon Fourcade, Martin Fourcade) +1:38,1 (1+9), … 15. Slovensko (Miroslav Matiaško, Marek Matiaško, Dušan Šimočko, Pavol Hurajt) +7:16,0 (2+12).

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anton ŠipulinArnd PeifferDušan ŠimočkoEmil Hegle SvendsenMarek MatiaškoMiroslav MatiaškoOle Einar BjörndalenPavol HurajtTarjei Bö