Stále viac Slovákov využíva možnosť štúdia v zahraničí

Studenti, erasmus, staz, studium
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Každý rok u nás rastie počet vysokoškolákov, ktorí využívajú možnosť študovať v zahraničí cez program Erasmus.

Do roku 2012 vycestovalo za štúdiom do inej krajiny Európskej únie takmer 17-tisíc Slovákov, informoval agentúru SITA vedúci tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.

Zatiaľčo v roku 2001/2002 ich bolo 578, o desať rokov neskôr ich vycestovalo 2685.

Do programu Erasmus sa zapojili milióny študentov z celej Európy

Naši študenti najčastejšie odchádzajú do Českej republiky, Nemecka, Španielska, Francúzska a Poľska. Naopak, zo zahraničných študentov si Slovensko vyberajú najmä študenti z Poľska, Španielska, Francúzska, Turecka a Českej republiky.

Slovenskí študenti majú možnosť študovať v zahraničí cez Erasmus už 17 rokov. Najviac ich do cudziny vyslala Univerzita Komenského, Ekonomická univerzita v Bratislave, Slovenská technická univerzita a Univerzita Mateja Bela. Do programu Erasmus sa od jeho spustenia v roku 1987 zapojili vyše tri milióny študentov z celej Európy.

Únia pripravila nový program

Európska únia v súčasnosti pripravila nový program výmeny študentov – Erasmus+. Európsky parlament schválil tento program, ktorý bude financovať príspevky na štúdium pedagógom, školiteľom, študentom a učňom.

O príspevky sa tiež budú môcť uchádzať dobrovoľníci či športovci. Celkový rozpočet programu je približne 14,7 miliardy eur. Projekt by mal umožniť vycestovať viac ako štyrom miliónom ľudí počas nasledujúcich siedmich rokov.

Erasmus+ spojí do jedného unijné programy v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy a podpory mládeže Comenius, Erazmus, Erazmus Mondus, Leonardo da Vinci (odborné vzdelávanie) a Grundtvig. Prvýkrát sa bude týkať aj športu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Leonardo da Vinci