Stalin sa vracia do Gruzínska, osadia mu odstránenú sochu

Stalin
Foto: SITA/AP

TBILISI 21. decembra (WEBNOVINY) – Gruzínske mestečko Alvani sa v piatok rozhodlo znovu odhaliť odstránenú sochu niekdajšieho sovietskeho diktátora a gruzínskeho rodáka Stalina.

Odstránenie kontroverznej sochy pritom nariadil prezident Michail Saakašvili, no jeho vplyv v krajine výrazne oslabol po októbrovej volebnej porážke jeho bloku.

Líder gruzínskej komunistickej strany Grigol Oniani v rámci ceremónie za účasti stoviek ľudí podotkol, že by sa nemalo zabúdať na históriu ani na Stalina.

Ten bol vo štvrtok hlavnou témou aj na rokovaní vedenia jeho rodného mesta Gori, ktoré odhlasovalo návrat jeho bronzového monumentu do centra mesta. Ten ešte v roku 2010 po takmer 60 rokov od jej odhalenia strhli dole. Gruzínci v snahe dištancovať sa od Sovietskeho zväzu a pobúriť vládu v Moskve navyše prijali zákon o zákaze propagácie sovietskych symbolov.

Saakašviliho administratíva takto bojovala proti sovietskemu odkazu, najmä po krátkej vojne s Rusmi v roku 2008. Po takmer desiatich rokoch jeho vlády sa tak vzťahy s Ruskom ocitli na bode mrazu.

Stalin, ktorý sa v Gori narodil v roku 1878 ako Iosif Vissarionovič Džugašvili, patril medzi najkrutejších diktátorov v dejinách ľudstva. Tvrdou rukou vládol až do svojej smrti v roku 1953. Podľa historikov bol líder zväzu s pseudonymom Muž z ocele zodpovedný za väčší počet mŕtvych Rusov, ako si vyžiadala druhá svetová vojna.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Michail SaakašviliStalin