Stalina mohli nazvať krvilačnou beštiou, majú na to právo

Stalin
Veteráni by chceli premenovať Volgograd späť na Stalingrad. Foto: SITA/AP

MOSKVA 17. januára (WEBNOVINY) – Európsky súd pre ľudské práva vo štvrtok odmietol sťažnosť vnuka vodcu niekdajšieho Sovietskeho zväzu Josifa Stalina na ruský denník Novaja Gazeta, ktorý v roku 2009 vo svojom článku označil jeho pradeda za „krvilačnú beštiu“.

Jevgenij Džugašvili sa so sťažnosťou vo veci nactiutŕhania obrátil na ruské súdy. Tam však nepochodil a tak sa obrátil na súd v Štrasburgu. Podľa jeho tvrdení totiž ruské súdy porušili jeho právo na rešpektovanie súkromného života. ESĽP však rozhodol, že medzi súkromným životom a kritikou osoby verejného života je rozdiel a preto osoba Stalina „nevyhnutne zostáva otvorená pre kritiku a verejné osočovanie“.

Stalin, ktorý sa narodil v gruzínskom meste Gori ako Iosif Vissarionovič Džugašvili, patril medzi najkrutejších diktátorov v dejinách ľudstva. Tvrdou rukou vládol takmer 30 rokov až do svojej smrti v roku 1953. Podľa historikov bol líder zväzu s pseudonymom Muž z ocele zodpovedný za väčší počet mŕtvych Sovietov, ako si vyžiadala druhá svetová vojna.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Stalin
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské práva