Standard & Poor's potvrdila rating Veľkej Británie

Standard & Poor's Ratings Services
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 29. apríla (WebNoviny.sk) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s potvrdila Veľkej Británii hodnotenie úverovej spoľahlivosti na stupni AAA/A-1+ s negatívnym výhľadom.

Uviedla pritom, že negatívny výhľad naďalej odzrkadľuje jej názor, že výsledok referenda o členstve Británie v Európskej únii, naplánovaného na 23. júna, bude tesný a mohol by viesť k odchodu krajiny z únie. To predstavuje významné riziko pre britskú ekonomiku, jej sektor finančných služieb a pre export krajiny.

Odhlasovanie odchodu by pravdepodobne poškodilo dôveru, investície a rast hrubého domáceho produktu, uviedla agentúra. Podľa jej názoru by to malo negatívny vplyv na britské verejné financie. „Odchod Veľkej Británie z EÚ by nás pravdepodobne viedol k zníženiu ratingu krajiny,“ konštatovala Standard & Poor’s.

Dodala pritom, že v najhoršom prípade by odchod krajiny z EÚ zároveň zmenšil rolu libry ako globálnej rezervnej meny. „Potvrdenie ratingu odzrkadľuje náš názor, že tesná väčšina v referende bude za zotrvanie v EÚ,“ poznamenala agentúra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Standard & Poor's